Փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանն այցելել է Կոտայքի մարզ
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանը գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստման ուղղությամբ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից ձեռնարկվող միջոցառումների շրջանակներում խորհրդատվական համակարգին ներկայացվող խնդիրների քննարկման նպատակով հերթական խորհրդակցությունն է անցկացրել Կոտայքի մարզում:
Փոխնախարարը մասնագետների ու խորհրդատուների ուշադրությունն է հրավիրել մարզում չօգտագործվող հողերի գյուղատնտեսական շրջանառության մեջ ներգրավելու անհրաժեշտության, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի բերքատվության բարձրացման ներուժի օգտագործման հնարավորությունների վրա: Նա կարևորել է նախարարության կողմից իրականացվող աջակցությունների մասին գյուղացիական տնտեսություններին ժամանակին և պատշաճ ծանուցելու անհրաժեշտությունը, դրանց բաշխման թափանցիկության ապահովումը:
Նախարարի տեղակալն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել մարզում ջերմոցային տնտեսության զարգացման հնարավորությունների օգտագործմանը: Առաջարկվել է գյուղատնտեսական աջակցության մարզային կենտրոնին ճշտել ջերմոցների կառուցման համար պիտանի տարածքների առկայությունը, դրանց ծավալները, այդ նպատակի իրականացման գործում առկա խոչնդոտները, ենթակառուցվածքների վիճակը և այլն:
Այնուհետև նա հանդիպել է Տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոնի աշխատակիցների հետ: Փոխնախարարը հետևել է քանդված, երկար տարիներ չօգտագործված ջերմոցների նորոգման, վերականգնման, ցանքի համար բնահողի նախապատրաստման, ջրագծի կառուցման, հոսանքագծի անցկացման, գյուղտեխնիկայի վերանորոգման աշխատանքներին:
Գառնիկ Պետրոսյանը դրական է գնահատել կատարվածը և հորդորել տնօրեն Հ.Գասպարյանին համագործակցել Բանջարաբոստանային և տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոնի հետ` վերջինիս կողմից իրականացվող լոլիկի, սմբուկի, տաքդեղի սածիլների արտադրության պատվերների մի մասը իրենց կենտրոնում կազմակերպելու և մարզի գյուղացիական տնտեսությունների պահանջը բավարարելու համար:

IMG_0052Garnik Petrosyan, RA Deputy Minister of Agriculture, within the framework of activities to be undertaken by the Ministry of Agriculture towards preparation of spring agricultural works, held a regular consultation in Kotayk Marz on the purpose of discussion of issues concerning advisory system.
The Deputy Minister drew attention of specialists and consultants on the need of inclusion of unused lands in the agricultural circulation, opportunities of the use of potential of productivity increase of agricultural crops. He emphasized the need of timely and proper provision of information to rural farms by the Ministry on types of assistance being provided, as well as ensuring transparency of their delivery.
Deputy Minister paid a special attention on the use of development opportunities of greenhouse farms in the marz. Agriculture Support Marz Center was suggested to make clear the availability of areas useful for construction of greenhouses, their sizes, obstacles existing in the process of achievement of the set goal, state of infrastructures, etc.
Then he met with the workers of the Scientific Center of Industrial Crops. Deputy Minister followed the works of renovation and restoration of the broken greenhouses having not been used for a long time, preparation of the ground for sowing, construction of a water line, installation of a power line, and renovation of agricultural machinery.
Garnik Petrosyan gave a positive assessment to what was accomplished and exhorted H. Gasparyan to collaborate with the Scientific Center of Vegetable, Melon and Industrial Crops to organize some of the orders of production of tomato, egg-plant, pepper seedlings being implemented by the latter and meet demand of the rural farms of the marz.