logo12019 թվականի  «Հացահատիկային, հատիկաընդեղեն և կերային մշակաբույսերի սերմնաբուծության զարգացմանն աջակցություն» ծրագրի (այսուհետ` Ծրագիր) շրջանակներում  աշնանացան ցորենի, գարնանացան գարու, ոլոռի, ոսպի, սիսեռի, առվույտի և կորնգանի առաջնային սերմնաբուծության կազմակերպման նպատակով նախատեսվում է ՀՀ Շիրակի, Զանգեզուրի և Արարատյան հարաթավայրի գյուղատնտեսական գոտիներում հիմնել առաջին տարվա տնկարաններ, որոնց համար կտրամադրվի սուբսիդիա:
Այդ նպատակով իրականացվում է շահառուների ընտրության գործընթացը` ըստ գոտիների, մշակաբույսերի և սորտերի, որոնք նշված են ծրագրի աղյուսակ  1-ում (Ծրագիրը տեղակայված է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կայքէջում`http://old.minagro.am/public/uploads/2015/02/3cragirsermnab.pdf:
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև 2019 թվականի ապրիլի 17-ը` ժամը 12:00-ը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարություն ներկայացնել առաջնային սերմնաբուծության կազմակերպման համար Ծրագրով նախատեսված ներքոնշյալ փաստաթղթերը և տեղեկատվությունը`
Գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողի առկայությունը հավաստող վկայականի պատճենը (գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողի մակերեսը պետք է լինի առնվազն 10  հա` սեփականության կամ  երկարաժամկետ վարձակալության իրավունքով),
Տեղեկանք` ՀՀ կառավարության 2006 թվականի հունվարի 19-ի N 24-Ն որոշման համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում հավաստագրված սերմեր արտադրողների, ներկրողների և արտահանողների գրանցամատյանում   հաշվառման վերաբերյալ,
Տեղեկատվություն` ցանքաշրջանառության իրականացման հնարավորությունների, առաջնային սերմնաբուծության համար նախատեսված սարքավորումների և գործիքների (կալսիչ, զտիչ, սերմերի կշռման և փաթեթավորման հնարավորություն), սերմերի պահպանության համար համապատասխան պայմանների ու պահեստների առկայության վերաբերյալ:

logo1В рамках Программы по поддержке развития семеноводства зерновых, зернобобовых и кормовых культур (далее – Программа) с целью организации первичного семеноводства озимой пшеницы, ярового ячменя, гороха, чечевицы, нута, люцерны и эспарцета предусматривается выделение субсидий на создание первогодичных отборочных питомников в сельскохозяйственных зонах Ширака, Зангезура и Араратской долины.
С этой целью процесс отбора бенефициаров осуществляется в соответствии с зонами, сельскохозяйственными культурами и сортами, приведенными в Таблице 1 Программы (с Программой можно ознакомитьса на сайте Министерства сельского хояйства Республики Армения http://old.minagro.am/public/uploads/2015/02/3cragirsermnab.pdf:).
Для участия необходимо до 17 апреля 2019 года, 12:00, представить в Министерство сельского хозяйства Республики Армения следующую информацию и документы, предусмотренные Программой для организации первичного семеноводства:
Копия сертификата, подтверждающего наличие пахотного участка сельскохозяйственного назначения (земля сельскохозяйственного назначения должна составлять не менее 10 га с правом собственности или долгосрочной аренды);
Справка о регистрации в регистре производителей, импортеров и экспортеров семян, сертифицированных в Республике Армения, в соответствии с Постановлением Правительства N 24-Н от 19 января 2006 года;
Информация о возможностях осуществления севооборота, о наличии оборудования и инструментов для первичного семеноводства (молотилка, очиститель, возможность взвешивания и упаковки семян), о наличии соответствующих условий и складов для хранения семян.