Առաջին օրգանական գյուղատնտեսության մոդուլի մեկնարկը քոլեջներում
1Սույն թվականի սեպտեմբերի 18-ին Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն» (ՕԳԱՆ) ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից ներկայացվեցին «Մասնագիտական կրթության համակարգում օրգանական գյուղատնտեսության սկզբունքների վերաբերյալ մոդուլը» և Դասախոսների և ուսանողների համար նախատեսված Օրգանական գյուղատնտեսության ուսումնական ձեռնարկները:
«Վստահ ենք, որ այս դասընթացները կնպաստեն նոր ձևավորվող, բայց մրցունակ օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում ուսանողների կարիերայի հետագա առաջխաղացմանը, և Հայաստանը կունենա բարձր որակավորում ունեցող մի շարք մասնագետներ», – ասաց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Մոդուլի ներդրման արդյունքում ուսանողները կստանան խորացված գիտելիքներ արտադրության տեխնոլոգիաների, օրգանական գյուղատնտեսության մեթոդներով արտադրված սննդի օրենսդրության, հսկման և հավաստագրման, ինչպես նաև շուկայավարման, բիզնեսի և որակի ապահովման պահանջների վերաբերյալ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, – «Ուսումնական մոդուլի շնորհիվ ուսանողները ձեռք կբերեն առանցքային գիտելիքներ օրգանական գյուղատնտեսության, սննդամթերքի տեխնիկական արտադրության, պիտակավորման վերաբերյալ: Վստահ եմ, որ այս դասընթացը կնպաստի շրջանավարտների կարիերայի հետագա պլանավորմանն ու մասնագիտական առաջխաղացմանը՝ Հայաստանում նոր զարգացող և բոլորիս համար շատ կարևոր ու արդիական համարվող օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում»:
«ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Մասնագիտական կրթության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՄԿՈՒԶԱԿ) հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ մենք մշակել ենք ուսումնական ձեռնարկներ ուսանողների համար, իսկ դասախոսների համար՝ մեթոդական ուղեցույցներ: Համագործակցում ենք նաև քոլեջների, բուհերի և ֆերմերների հետ` ուսումնական ծրագրում իրենց դիտարկումները ներառելու նպատակով», – ասաց Ավստրիական զարգացման գործակալության ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը:
Միջոցառմանը ներկա էին քոլեջների և այլ ուսումնական հաստատությունների դասախոսներ և ուսանողներ, ինչպես նաև ներգրավված կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և օրգանական արտադրողներ, որոնց բաժանվեցին համապատասխան ձեռնարկները:

First organic agriculture module was launched in armenian colleges with handbooks
1On 18 September 2018, the results of a fruitful cooperation between the RA Ministry of Education and Science and the “Organic Agriculture Support Initiative” (OASI) project were presented. The OASI project is funded by the European Union and co-funded and implemented by the Austrian Development Agency. During the event the successful development of an Organic Agriculture Module for the curriculum of the Armenian Agricultural Vocational Education and Training (VET) Institutions and creation of methodological handbooks for teachers and students were highlighted.
“We believe that the new courses can boost the student’s career opportunities in the newly emerging, but competitive organic sector and Armenia will have a number of highly skilled professionals in sustainable agriculture related jobs”, said the EU Ambassador to Armenia Piotr Świtalski.
Specific course objectives are to provide graduates with a deep knowledge on organic production, technologies, legislation, inspection, certification and labelling of organically produced food and an understanding of the marketing, business & quality assurance requirements.
RA Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan said: “Thanks to the educational module, students will gain a good knowledge on organic agriculture, food production, and marketing. I am confident that this course will help them in future career planning and professional advancement in the field of organic agriculture, which is a growing sector in Armenia.”
In close cooperation with the RA Ministry of Education and Science and the National Centre for VET Development (NCVETD) we have developed student handbooks and methodological guidelines for professors using international best practice. We also cooperated with the colleges, universities, organic farmers and SMEs to include their recommendations in the curriculum”, – said the OASI Project Team Leader Mr. David Muckenhuber.
VET college teachers and students, representatives of other educational institutions, as well as representatives of involved organizations and organic producers attended the event and received copies of the handbooks.