Նախագահական նստավայրում տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության անդամների երդման արարողությունը
gov1Նախագահական նստավայրում, ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ներկայությամբ, Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության անդամների երդման արարողությունը:
Առաջինն ամբիոնին մոտեցավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընթերցելով երդման տեքստը.«Հանուն համազգային նպատակների իրականացման և հայրենիքի հզորացման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջև ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և շահերի պահպանմանը, հավատարիմ մնալ Կառավարության անդամի բարձր կոչմանը»:
Այնուհետև հերթով երդվեցին կառավարության մյուս անդամները:
Երդման արարողության ավարտին Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորեց վարչապետին և կառավարության անդամներին՝ մաղթելով նրանց բեղմնավոր ու արգասաբեր աշխատանք ի շահ հայրենիքի և ժողովրդի:
Նշենք, որ կառավարության երդմնակալությունը նորամուծություն է Հայաստանի քաղաքական և պետական կառավարման մշակույթում:

Oath taking ceremony of the members of the RA Government took place at the Presidential Palace
Today, at the Presidential Palace for the first time in the history of Armenia, in the presence of President Armen Sarkissian took place the oath taking ceremony of the members of the Government of the Republic of Armenia.
First, Prime Minister Nikol Pashinian took the floor and read out the text of the oath: “For the implementation of national goals and for the empowerment of Fatherland, I swear to carry out diligently my obligations to the people, uphold the Constitution and laws of the Republic of Armenia, foster sovereignty of the Republic of Armenia and protect its interests, remain faithful to the honorable name of the Government member.” Afterwards, other members of the Cabinet took the oath.
At the conclusion of the ceremony, President Armen Sarkissian congratulated the Prime Minister and members of his Cabinet, wished them efficient and productive work for the benefit of the country and the people.
It is noteworthy, that the oath taking ceremony represents a new element in the political and state culture of Armenia.