Նախագահական նստավայրում տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության անդամների երդման արարողությունը
gov1Նախագահական նստավայրում, ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ներկայությամբ, Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության անդամների երդման արարողությունը:
Առաջինն ամբիոնին մոտեցավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընթերցելով երդման տեքստը.«Հանուն համազգային նպատակների իրականացման և հայրենիքի հզորացման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջև ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և շահերի պահպանմանը, հավատարիմ մնալ Կառավարության անդամի բարձր կոչմանը»:
Այնուհետև հերթով երդվեցին կառավարության մյուս անդամները:
Երդման արարողության ավարտին Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորեց վարչապետին և կառավարության անդամներին՝ մաղթելով նրանց բեղմնավոր ու արգասաբեր աշխատանք ի շահ հայրենիքի և ժողովրդի:
Նշենք, որ կառավարության երդմնակալությունը նորամուծություն է Հայաստանի քաղաքական և պետական կառավարման մշակույթում:

В резиденции Президента состоялась церемония принесения клятвы членами правительства
В резиденции Президента в присутствии президента РА Армена Саркисяна впервые в истории Армении состоялась церемония принесения клятвы членами правительства РА.
Первым к трибуне подошёл премьер-министр Никол Пашинян, зачитав текст клятвы: «Во имя реализации общенациональных целей и укрепления Отечества клянусь добросовестно выполнять свои обязанности перед народом, соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, способствовать соблюдению суверенитета и интересов Республики Армения, оставаться верным высокому званию члена Правительства».
Затем по очереди поклялись остальные члены правительства.
По завершении церемонии принесения клятвы Президент Армен Саркисян поздравил премьер-министра и членов правительства, пожелав им плодотворной и результативной работы во благо Отечества и народа.
Отметим, что принесение клятвы правительством – нововведение в культуре политического и государственного управления Армении.