Մետրոյով աշխատանքի գնացող նոր նախարարն ի՞նչ է առաջարկում գյուղացուն
Գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի եթերում պատմել է, թե ինչ խնդիրներ է առանձնացրել իրեն վստահված ոլորտում ու ինչ առաջարկներ է մշակել Հայաստանի գյուղատնտեսությունը զարգացնելու համար։
Գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը շաբաթ օրն աշխատանքի է գնացել մետրոյով։ Այս մասին նա այսօր պատմեց Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի եթերում։ «Մի երիտասարդ նույնիսկ մոտեցավ, խնդրեց լուսանկարվել»,- պատմեց նախարարը։
Արթուր Խաչատրյանը մետրոյի մոտ չի բնակվում, բայց երբեմն օգտվում է դրանից ու սիրում է այդ փոխադրամիջոցը։
Շիրակի մարզպետի պաշտոնում ևս Խաչատրյանը հանրության հետ շփումներից չի խուսափել։
«Գյումրին փոքր քաղաք է, բոլորը բոլորին ճանաչում են։ Առաջին ցույցը, որ տեղի ունեցավ, ես ճանաչում էի կազմակերպիչներին, աշխատանքից վերադառնալիս ուղղակի մոտեցա, խոսեցինք։ Ինչքան հավաքվել են մարզպետարանի մոտ, այնքան ես իջել եմ, մարդկանց հետ խոսել։ Մինչև իմ հրաժարական տալը, մինչև վարչապետի հրաժարական տալը, մարդիկ եկան, ասացին` դուք միշտ ժողովրդի հետ եք եղել, մենք ձեզ հրավիրում ենք հանրահավաքի, ես ասացի` կմասնակցեմ, խնդիր չկա»,- ապրիլյան իրադարձությունների մասին պատմում է նորանշանակ նախարարը։
Ինչ վերաբերում է նոր աշխատանքին, Արթուր Խաչատրյանը հասցրել է որոշակի խնդիրներ առանձնացնել։ Օրինակ` պարզել է, որ Հայաստանում առկա գյուղատնտեսական մեքենաների ռեեստր գոյություն չունի։
«Մի մասը նվեր է եկել, մի մասն էժան գներով ենք գնել, մի մասը գնելու քաղաքական մոտիվացի է եղել։ Արդյունքում բազմատեսակ, բազմագույն կալեյդոսկոպ ունենք, բայց չունենք մասնագիտական մոտեցում, որ մեզ անհրաժեշտ են այս տիպի մեքենաներ»,- ասել է Խաչատրյանը։
Ընդ որում, նրա խոսքով, պետությունը պետք է հուշի միայն տեխնիկական նկարագիրը։ Իսկ թե ինչ մակնիշի կամ ինչ երկրի արտադրանք է գնում, պետք է գնորդն ինքը որոշի։ Այլապես կառաջանա կոռուպցիոն ռիսկ։
Հաջորդ խնդիրը փոքր տնտեսություններն են, որոնք ապահովում են հայաստանյան գյուղարտադրանքի մեծ մասը, բայց չեն կարողանում սպառել այն։
«Մենք պետք է կարողանանք փոքր տնտեսություններն ինտեգրել Հայաստանի արժեշղթային, իսկ Հայաստանի տնտեսությունը` համաշխարհային արժեշղթային։ Գյուղարտադրանքը պետք է համապատասխանեցվի խոշոր մթերողների պահանջներին։ Այդ դեպքում մենք բերքի սպառման խնդիր երբեք չենք ունենա»,- ասել է նախարարը։
Ոլորտի պատասխանատուն կարևորում է նաև կոոպերացիաների հարցը` պայմանով, որ դրանք պետք է ոչ միայն արտադրանք տան, այլև կարողանան սպառել. արտադրանքից մինչև սպառում շղթան պետք է չընդհատվի։
Դե իսկ որպեսզի գյուղատնտեռսությունը բարձրանա ժամանակակից պահանջների մակարդակին, գյուղերը պետք է ապահովվեն որակյալ մասնագետներով։
«Շիրակի մարզում գյուղատնտեսական քոլեջ ունեինք։ Նախորդ նախարար Իգնատի Առաքելյանի հետ այցելեցինք այդ քոլեջ և ծանոթացանք մասնագիտությունների ցանկին։ Շուրջ 20 մասնագիտություններից միայն 2-3-ն էր, որ ինչ-որ չափով առնչվում էր գյուղատնտեսության հետ»,- պատմում է նախարարն ու կարևորում` քոլեջները պետք է որակյալ գյուղատնտեսներ, անասնաբույժներ պատրաստեն, որոնց կարիքը ոչ միայն գյուղում, այլև պետական համակարգում արդեն զգացվում է։
Անդրադառնալով կառավարության կազմի տարիքային նկարագրին ու դրա շուրջ հանրային կարծիքին, գյուղնախարարն ասում է, որ երիտասարդ գործընկերների անփորձ լինելն իրեն չի անհանգստացնում։
«Գիտելիքներն ընթացքում ձեռք կբերվեն, կարևորը բազային գիտելիքներն են, որ բոլորն էլ ունեն։ Կարծում եմ` ամեն ինչ նորմալ կլինի, կարևորը` ես տեսնում եմ` փոփոխությունների անկեղծ ցանկությունը կա»,- ասել է նա։
Որպես նորություն` նոր նախարարն առաջարկում է պետական աջակցության ծրագրերում ներգրավել փոքր տնտեսությունները։ Իսկ գյուղատնտեսական մոնոպոլիաների դեմ պայքարը կհիմնվի գյուղարտադրանքի ու սպառման շուկաների դիվերսիֆիկացման վրա, որպեսզի դրանով նվազեցվի նաև ռիսկայնությունը։
Արթուր Խաչատրյանը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար է նշանակվել մայիսի 12-ին։ Նա ՀՅԴ անդամ է, մինչ այդ Շիրակի մարզպետն էր և համաժողվորդական շարժման ընթացքում հրաժարական էր ներկայացրել:

Министр из народа, или Разноцветный калейдоскоп агросектора Армении
Новоназначенный министр сельского хозяйства Артур Хачатрян рассказал в эфире радио Sputnik Армения о проблемах во вверенной ему сфере, а также о своем видении развития сельского хозяйства в Армении.
Министра сельского хозяйства Артура Хачатряна часто можно встретить в метро. Для Армении — это новая реальность. Министр спокойно реагирует, когда его узнают и просят сфотографироваться. Так произошло и в минувшую субботу, когда он отправлялся на работу. Подошёл парень и попросил селфи.
Артур Хачатрян живет довольно далеко от ближайшей станции метро, но очень любит этот вид транспорта и специально доезжает до метро, чтобы вовремя быть на работе в утренний час-пик
Не избегал он общения с народом и в бытность свою губернатором Ширакской области (на этой должности он проработал чуть менее года, но успел завоевать симпатии населения).
“Гюмри – маленький город, все друг друга знают. Когда началась первая акция протеста, а я знал организаторов, по дороге с работы просто подошел, поговорили. Каждый раз, когда собирались перед зданием областной администрации, я спускался, говорил с людьми. Еще до своей отставки и ухода премьера, люди пришли и сказали, мол, вы всегда были рядом с народом, приглашаем вас на митинг. Я ответил, что приду, никаких проблем”, — рассказывает об апрельских событиях Хачатрян.
Что касается новой работы, то министр уже успел зафиксировать некоторые проблемы. Например, он выяснил, что в Армении нет реестра сельскохозяйственной техники.
“Что-то мы получили в подарок, что-то закупили по низким ценам, под некоторыми покупками была политическая подоплека. В итоге у нас получился какой-то разноцветный калейдоскоп, но нет профессионального подхода, чтобы определить, какого типа машины нам нужны”, — сказал Хачатрян.
При этом государство должно лишь устанавливать характеристики этой техники, а покупатели уже сами должны выбирать ее марку и страну-производителя, уверен министр. В противном случае появляются коррупционные риски.
Еще одна проблема – маленькие фермерские хозяйства, которые производят большую часть сельскохозяйственной продукции, но не могут ее выгодно реализовать.
“Мы должны эффективнее интегрировать малые хозяйства в процесс создания конечного продукта, чтобы повысить конкурентоспособность армянских товаров на мировом рынке. Урожай у фермеров должен быть таким, чтобы соответствовать требованиям крупных закупщиков. И тогда у нас никогда не будет проблем со сбытом”, — сказал министр.
Хачатрян также подчеркивает важность коопераций при условии, что вся цепочка – от производства до сбыта – должна работать бесперебойно.
А чтобы привести уровень развития сельского хозяйства в соответствие с современными нормами, села должны быть обеспечены профессиональными кадрами.
“В Ширакской области у нас был сельскохозяйственный колледж. Мы посетили его с предыдущим министром Игнатием Аракеляном и ознакомились со списком специальностей. Только 2-3 специальности из 20-ти имели какое-то отношение к сельскому хозяйству”, — рассказывает Хачатрян.
Специализированные учебные заведения должны выпускать качественных агрономов, ветеринаров, они нужны не только в селах, но и в госструктурах, подчеркивает министр.
В беседе с Хачатряном мы также затронули вопрос его молодых коллег. Общественность очень беспокоит возраст некоторых министров, а вот у Артура Хачатряна этот аспект тревоги не вызывает.
“Знания со временем придут, главное – базовые знания, которые есть у всех. Мне кажется, все будет нормально. Главное, я вижу, что они искренне хотят изменений”, — сказал он.
Что касается нововведений, то новый министр предлагает подвести малые хозяйства под программы господдержки.
Борьба против сельскохозяйственных монополий будет основана на диверсификации рынков сельского хозяйства и сбыта, чтобы, тем самым, уменьшить также фактор риска.
Артур Хачатрян был назначен министром сельского хозяйства 12 мая. Он член АРФ “Дашнакцутюн”, до этого был губернатором Ширакской области Армении, во время протестного движения подал в отставку.