Հայտարարություն օրգանական, օրգանահանքային, կենսաբանական պարարտանյութի արտադրության կազմակերպման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելու մասին
2017-07-27
logo-MAՆերմուծվող պարարտանյութը տեղական արտադրության օրգանական, օրգանահանքային, կենսաբանական ավելի բարձրորակ պարարտանյութով փոխարինելու նպատակով նախատեսվում է հավաքագրել առաջարկներ օրգանական, օրգանահանքային, կենսաբանական պարարտանյութի արտադրության կազմակերպման վերաբերյալ:
Յուրաքանչյուր իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ կարող է ներկայացնել առաջարկ օրգանական, օրգանահանքային, կենսաբանական պարարտանյութի արտադրության կազմակերպման վերաբերյալ:Առաջարկը պետք է պարունակի տեղեկատվություն առնվազն հետևյալ չափանիշների վերաբերյալ.
1)   գործունեության իրականացման վայրը: Արտադրանքը պետք է նախատեսված լինի առնվազն 20000 հա հողատարածքի մշակության համար,
2)  տնտեսական հիմնավորումը և արդյունավետությունը, ֆինանսական հաշվարկները և 5 տարվա կտրվածքով կանխատեսումը, սեփական և փոխառու ֆինանսական ռեսուրսների վերաբերյալ հաշվարկ-հիմնավորումները,
3)  մասնավոր հատվածի կողմից ներդրվող միջոցների չափը և կազմը,
4)  արտադրվող պարարտանյութի տեսակները, ինքնարժեքի հաշվարկ-հիմնավորումը, դրանց գների համադրությունը և մրցունակությունը շուկայում ներկայումս առկա նմանատիպ արտադրանքի հետ,
5)  առաջարկի իրականացման նպատակով ստեղծվող ենթակառույցների, մշակվող գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների և դրանց բերքատվության աճի վերաբերյալ կանխատեսումը՝ արդյունքների չափելի ցուցանիշների նշմամբ,
6)  անհրաժեշտ պետական ֆինանսավորման չափը/կամ այլ աջակցության ձևաչափը և ներգրավման պայմաները, ներդրված պետական միջոցների հետվերադարձի ժամկետը և շահութաբերության մակարդակը, ներդրումների վերադարձելիության ռիսկի գնահատականը,
7)  առաջարկվող արտադրանքի սերտիֆիկացման և դրա փորձարկման վերաբերյալ տվյալները:
Առաջարկների ընտրությունը իրականացվելու է ըստ առաջարկի չափանիշների և նախապատվությունը տրվելու է այն առաջարկներին, որոնք ապահովում են.
1)   ներդրված պետական միջոցների ավելի կարճ ժամկետում հետվերադարձ և պարունակում են ներդրումների վերադարձելիության նվազ ռիսկ,
2)  մասնավորի կողմից սեփական միջոցների առավելագույն ներդրում,
3)  արտադրանքի առավել մեծ արդյունավետություն,
4)  արտադրանքի նվազագույն գին,
5)  առաջարկի իրականացման տնտեսական առավել բարձր արդյունավետություն:
Գործընթացին մասնակցելու ցանկության դեպքում անհրաժեշտ է մինչև 2017 թվականի օգոստոսի 24-ը` ժամը 18:00-ն, Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարություն (ք. Երևան, Հանրապետության հրապարակ, կառավարական տուն 3, կամ agro@minagro.am էլեկտրոնային փոստի հասցեով) ներկայացնել առաջարկ:

Announcement For Submitting Proposals on Organizing the Production of Organic/Organo-Mineral/Biological Fertilizer
2017-07-27
logo-MABy way of substituting the imported fertilizer with higher quality organic/organo-mineral/biological fertilizer of local production, proposals on organizing production of organic/organo-mineral/biological fertilizer are envisaged to collect.
2. Any legal or physical person may submit a proposal (hereinafter referred to as Proposal) on organizing production of organic/organo-mineral/biological fertilizer.
3. The proposal shall contain information at least on the following criteria (hereinafter referred to as Proposal criteria):
1)   place of activity. The production shall be envisaged for cultivation of at least 20000ha area.
2)   economic justification and efficiency, financial calculations and forecast for 5 years, calculations and justifications of own and borrowed financial resources,
3)   size and composition of invested funds by the private sector,
4)   types of produced fertilizer, calculation and justification of the cost price, comparison of prices and competitiveness with similar products currently available in the market,
5)   forecast on created infrastructures, cultivated agricultural land plots and the yield growth  with measureable indices of outcomes by way of proposal implementation
6)    the size/or other support format of necessary state funding and involvement conditions, return date of invested state funds, level of profitability, risk assessment of  investment returnability,
7)   data on certification of the proposed product and its testing.
5. The selection of proposals will be carried out based on Proposal criteria and preference will be given to those Proposals ensuring:
1)   return of invested state funds in a shorter period and with less risk of investment returnability,
2)   maximum investment of own funds by the private sector,
3)   greater efficiency of the product,
4)   minimum price of the product,
5)   higher economic efficiency of implementation of the proposal.
If you choose to participate in the process, you should submit a Proposal before 1800 o’clock on August 24, 2017 to the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia (Government house 3, Republic Square, Yerevan or by e-mail address: agro@minagro.am).