Իրանցի գործարարների հետ քննարկվել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունը
2017-07-05
1ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանն այսօր ընդունել է Իրանի գյուղատնտեսական սարքավորումներ արտադրողների ասոցիացիայի փոխնախագահ Հոսսեյն Ռոուզաթիի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև գյուղտեխնիկայի արտադրությամբ զբաղվողմի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գեղամ Գևորգյանը, գյուղատնտեսական սարքավորումներ արտադրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Մեր այցի նպատակն է ծանոթանալ Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում կիրառվող տեխնիկային և հարակից սարքավորումներին,  դրանց հզորություններին, ինչպես նաև գործարար կապեր հաստատել տեղական արտադրողների հետ իրանական գյուղտեխնիկայի մատակարարման և նորագույն տեխնոլոգիաների ներմուծման նպատակով», – նշել է ասոցիացիայի փոխնախագահ Հոսսեյն Ռոուզաթին:
Այնուհետև կողմերը քննարկել են գյուղտեխնիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավոր ուղիները: Տեղեկացնելով Հայաստանում լիզինգային եղանակով գյուղատնտեսական տեխնիկայի ձեռքբերման և մեքենա-տրակտորային կայանի (ՄՏԿ) ստեղծման ծրագրերի վերաբերյալ` Ռոբերտ Մակարյանն առաջարկել է հյուրերին ուսումնասիրել նաև  այդ ծրագրերում ընդգրկվելու հնարավորությունը:
Նախարարի տեղակալը հնարավոր է համարել նաև իրանական գյուղտեխնիկայի նմուշների ներկայացումը հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք «Արմպրոդէքսպո» ցուցահանդեսին, ինչը Ռոբերտ Մակարյանի համոզմամբ հնարավորություն կընձեռի հայ ֆերմերներին տեղում ծանոթանալ արտադրանքին:
«Նախքան իրանական տեխնիկան հայկական շուկա դուրս բերելը, հարկավոր է հայ ֆերմերներին տեղեկացնել դրանց հնարավորությունների և առավելությունների վերաբերյալ», – նշել է Ռոբերտ Մակարյանը:
Հայ-իրանական համագործակցությունն առավել  ամուր հիմքերի վրա դնելու նպատակով փոխնախարարն առաջարկել է իրանցի գործարարներին սերտորեն համագործակցել Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի հետ և ստորագրել հուշագիր, որում կներառվի նաև միջոցառումների հստակ ժամանակացույց:
Որպեսզի իրանական գյուղտեխնիկան հայկական շուկայում լինի մրցունակ և ունենա պահանջարկ` Ռոբերտ Մակարյանը միաժամանակ ընդգծել է բարձր որակի և մատչելի գների ապահովման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև գյուղտեխնիկայի հավաքման համատեղ կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը:

С иранскими бизнесменами была обсуждена возможность сотрудничества в области сельскохозяйственной техники
2017-07-05
Заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян принял делегацию Ассоциации производителей сельскохозяйственного оборудования Ирана во главе с вице-президентом Хоссейном Роузати, в состав которой входили представители ряда компаний, занимающихся производством сельхозтехники.
На встрече также присутствовали исполнительный директор Фонда развития сельского хозяйства Гегам Геворгян, представители компаний по производству сельхозтехники, другие должностные лица.
«Целью нашего визита является ознакомление с техникой и сопутствующим оборудованием, используемым в сфере сельского хозяйства Армении, а также установление деловых связей с местными производителями для импорта иранской сельскохозяйственной техники и внедрения передовых технологий», – отметил вице-президент ассоциации Хоссейн Роузати.
Далее стороны обсудили возможные направления сотрудничества в области сельхозтехники. Ознакомив гостей с лизинговой программой по приобретению сельскохозяйственной техники и созданию машинно-тракторной станции (МТС), Роберт Макарян предложил членам делегации рассмотреть возможность их вовлечения в данную программу.
Заместитель министра счел также возможным демонстрационный показ образцов иранской сельхозтехники в ходе выставки «Армпродэкспо», которая пройдет в октябре в Ереване, что, по убеждению Роберта Макаряна, даст возможность армянским фермерам на месте ознакомиться с продукцией соседней страны.
«До поставки иранской сельхозтехники на армянский рынок необходимо проинформировать армянских фермеров о её возможностях и преимуществах», – отметил Роберт Макарян.
Для большего укрепления армяно-иранского сотрудничества заместитель министра предложил иранским бизнесменам тесно сотрудничать с Фондом развития сельского хозяйства и подписать меморандум, в который будет включен также четкий график мероприятий.
В то же время Роберт Макарян подчеркнул важность высокого качества и доступных цен для обеспечения конкурентоспособности и повышенного спроса иранской сельхозтехники на армянском рынке.
В ходе встречи была обсуждена также возможность создания совместного центра по сборке сельхозтехники.