Եկամտաբեր և արդյունավետ անասնաբուծություն. Գյուղատնտեսության նախարարությունում քննարկվել է ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը
2017-07-22
1 (1)ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանի մոտ այսօր կայացել է խորհրդակցություն՝ Հայաստանում տոհմաբուծության զարգացման ռազմավարության  քննարկման նպատակով, որը մշակվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի մասնագետներից կազմված աշխատանքային խմբի կողմից: Միջոցառմանը ներկա էին նաև գյուղատնտեսության փոխնախարարներ Աշոտ Հարությունյանը, Ռոբերտ Մակարյանը և ֆրանսիական «Սոդիալ» ընկերության ներկայացուցիչ Թոնի Բերգոն, ով Հայաստան է ժամանել անասնաբուծության ոլորտում ներդրումներ իրականացնելու մտադրությամբ:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը, ողջունելով ներկաներին և ներկայացնելով հյուրին, նշել է, որ «Սոդիալ» ընկերությունը Ֆրանսիայում անասնապահության և կաթի վերամշակման ոլորտում մասնագիտացված  խոշոր կոոպերատիվ է,   որը  նպատակադրված է Հայաստանում տեղայնացնել իր փորձը` հույս հայտնելով, որ ներկայացվելիք ծրագիրը հիմք կդառնա հետագա համագործակցության համար:
«Մենք առաջարկում ենք անասնաբուծության զարգացմանն ուղղված մի շարք ռազմավարական քայերից բաղկացած համալիր ծրագիր, որով ոլորտը կդառնա եկամտաբեր փոքր և միջին տնտեսությունների և գրավիչ` ներդրողների համար»,- նշել է նախարարը:
ՀՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի փորձագետ Աշոտ Գրիգորյանը, ներկայացնելով աշխատանքային խմբի մշակած ծրագիրը, նշել է, որ  ոլորտում ունենք զարգացման միտումներ` նախորդ տարվա համեմատ 2016 թվականին արձանագրվել է մսամթերքի և կաթնամթերքի արտադրության ծավալների աճ, բացի ներքին սպառումից Հայաստանը լուրջ հավակնություններ ունի  դեպի արաբական երկրներ և Իրան ոչխարի մսի արտահանման հարցում, իսկ բարձրորակ պանրի արտադրության պարագայում Ռուսաստանը կարող է լավ շուկա հանդիսանալ:  Փորձագետը հավելել է, որ ոլորտում, սակայն, կան մի շարք մարտահրավերներ, մասնավորապես ցածր է արդյունավետությունն ու արտադրողականությունը, ինչն այսօր անասնաբուծությունն ոչ գրավիչ ոլորտ  է դարձնում ներդրողների և գյուղացիական տնտեսությունների համար:
Ռազմավարությամբ առաջարկվող առաջին ուղղությունը տոհմային տնտեսությունների զարգացումն է, դրանց չափորոշիչների հստակեցումը: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է տոհմային տնտեսություններում բուծվող  մաքրացեղ կենդանիների սերունդներ մատակարարել փոքր և միջին տնտեսություններին: Հաջորդ քայլով առաջարկվում է ստեղծել արհեստական սերմնավորման կայան, որը հնարավորություն կտա արհեստական սերմնավորման միջոցով բարելավել խոշոր եղջերավոր կենդանիների գենոֆոնդը:
Նախատեսվում է տավարաբուծությունը և ոչխարաբուծությունը  զարգացնել ինչպես ներկրված, այնպես էլ՝  տեղական ցեղատեսակներով:  Արդյունքում` էականորեն կբարձրանա կենդանիների մթերատվությունը, կավելանան գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտները, կաճի արտահանումը, կզարգանան  հարակից ենթակառուցվածքները:
Մասնագետների կատարած հաշվարկների համաձայն` տավարաբուծությունը կարող է ապահովել բարձր եկամտաբերություն  փոքր և միջին տնտեսությունների համար:
Ամփոփելով քննարկումը՝ Իգնատի Առաքելյանը դրական է գնահատել ծրագիրը և ընդգծել է, որ ոչխարաբուծության զարգացմանն ուղղված նախագիծը պետք է սկսել պիլոտային ծրագրից՝ արդյունավետության դեպքում խոշորացնելու ակնկալիքով մասնավոր ներդրողների հետ համատեղ: Արհեստական սերմնավորման կայանի ստեղծման մանրամասներին նախարարն առաջարկել է անդրադառնալ եվրոպացի փորձագետների հետ համատեղ քննարկումներից հետո, իսկ փոքր և միջին տնտեսությունների համար նախատեսված փորձնական ծրագիրը` վերջնական տեսքի բերել և զեկուցել արդյունքների մասին:

Profitable and effective animal breeding . The strategy of the sector’s development was discussed at the Ministry of Agriculture
2017-07-22
On July 22, Mr. Ignati Arakelyan, RA Minister of Agriculture held a consultation with the purpose of discussing the breeding strategy in Armenia developed by the RA Ministry of Agriculture and the working groups of professors of National Agrarian University. Mr. Ashot Harutyunyan and Mr. Robert Makaryan, Deputy Ministers of Agriculture and Mr. Tony Berkon, the representative of the French “Sodial” Company, who arrived in Armenia with the intention to invest in cattle breeding, were also present at the consultation.
Welcoming the participants and presenting the guest, the Minister of Agriculture Ignati Araqelyan noted that Sodial company is a large cooperative specialized in cattle breeding and milk processing in France, which aims to localize its experience in Armenia, expressing hope that the program will be the basis for further cooperation.
“We offer a complex program of a number of strategic issues aimed at the development of livestock, by which the sector will become profitable for small and medium-sized economies and attractive for investors,” the Minister said.
Ashot Grigoryan, an expert of the RA Fund for Rural and Agricultural Support, presenting the program developed by the working group noted that in the sphere there are development trends: comparing to the previous years, in 2016 there is growth in the production of meat and dairy products, besides domestic consumption Armenia has serious ambitions towards Arab countries and Iran- concerning the export of sheep meat, and in the case of high-quality cheese production, Russia can be a good market. The expert added, however, that there are a number of challenges in this sphere, particularly low productivity and efficiency, which makes the cattle breeding an unattractive sphere for investors and farmers.
The first direction proposed by the strategy is the development of breeding farms, the clarification of their criteria. Within the framework of the project, it is envisaged to supply generations of poultry breeding farms to small and medium-sized households. The next step is to create an artificial insemination station that will enable the artificial insemination to improve the livestock gene pool.
It is planned to develop cattle breeding and sheep breeding with both imported and local breeds. As a result, the productivity of animals will increase substantially, the income of the farms will increase, exports will grow, and the infrastructures will be developed.
According to the estimation of experts, cattle breeding can provide high returns for small and medium-sized households.
Summarizing the discussion, Ignati Arakelyan positively assessed the project and underlined that the breeding development project should start from a pilot program, with the intention of enlarging the efficiency with private investors.
In the details of the creation of an artificial insemination station, the Minister proposed to address the issue after the joint discussions with the European experts, and to finalize the pilot program for small and medium-sized enterprises and report about the results.