Վարդենիսում ևս գյուղատնտեսական և անասնաբուժական սպասարկման կենտրոն է բացվել
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքում մասնակցել է գյուղատնտեսական և անասնաբուժական սպասարկման կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը, «Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն» (CARD) հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Սարդարյանը, ֆերմերներ և հյուրեր:
Նոր մասնագիտացված կենտրոնը հիմնվել է Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն (CARD) հիմնադրամի կողմից ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում մասնավոր խորհրդատվական ծառայությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակում: Այն համայնքի անասնաբույժներին, ֆերմերներին և գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անհատներին կտրամադրի տեխնիկական և բիզնես օժանդակություն կենդանիների առողջությանը և անասնապահությանն առնչվող հարցերում։ Կենտրոնում աշխատելու են բարձրակարգ մասնագետներ, որոնք ցանկացողներին կմատուցեն անհրաժեշտ խորհրդատվական ծառայություններ:
«Ընդամենը մի քանի օր առաջ մարզի Հայրավանք համայնքում մենք բացեցինք նմանատիպ անասնաբուժական կենտրոն, իսկ մոտ օրերս արդեն Ճամբարակում նախատեսված է թվով երրորդ կենտրոնի բացումը: Ես վստահ եմ, որ այս ծրագրի շնորհիվ մենք նոր ձեռքբերումներ ենք ունենալու, և այն կնպաստի մեր գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտների ավելացմանը, ինչը մեր հիմնական գերխնդիրն է», – նշել է իր խոսքում նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարն իր խոսքում ընդգծել է, որ Գեղարքունիքի մարզը կարևոր տեղ է զբաղեցնում հանրապետության գյուղատնտեսության զարգացման գործում. մասնավորապես անասնագլխաքանակի, հացահատիկի, կարտոֆիլի արտադրության, ինչպես նաև վարելահողերի մշակության ծավալների առումով առաջատարն է:
Իր խոսքում կարևորելով մարզում գյուղատնտեսական կոոպերատիվների զարգացումը, որին վերջին տարիներին մեծապես նպաստել է CARMAC ծրագիրը, նախարարը նշել է, որ փոքր, մասնատված հողակտորներով հնարավոր չէ զարգացնել արդյունաբերական գյուղատնտեսություն, ուստի ոլորտին վերաբերող առաջիկա ծրագրերը ուղղված են լինելու հենց կոոպերացիայի զարգացմանը:
ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն իր հերթին վերահաստատել է ԱՄՆ կառավարության պատրաստակամությունը Հայաստանի հետ գործակցել բոլոր ոլորտներում` շեշտելով, որ գյուղատնտեսությունը երկրի կենսական նշանակության կարևորագույն ոլորտներից մեկն է: Նա նշել է, որ դեսպանությունը, հիմնականում ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերի միջոցով աշխատում է ֆերմերային գործունեությամբ ու անասնապահությամբ զբաղվողների հետ՝ ապահովելու նրանց այնպիսի միջոցներով ու գործիքներով, որոնք թույլ կտան մրցունակ լինել տեղական ու տարածաշրջանային գյուղատնտեսական շուկաներում ու ծաղկում ապրել:

Farm and Veterinary Service Centre is Opened in Vardenis
The RA Minister of Agriculture Sergo Karapetyan participated in the opening ceremony of a new Farm and Veterinary Service Centre in Vardenis community of Gegharkunik region. The event was attended by U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, governor of Gegharkunik region Rafik Grigoryan, director of “Agribusiness and Rural Development» (CARD) Foundation Gagik Sardaryan, farmers and guests.
The new specialized centre is established by the CARD Foundation financed by USAID within the framework of the project “Establishment of private advisory services”, and will provide community veterinarians, farmers and individuals with business and technical assistance on issues related to animal health and husbandry. In the centre highly qualified specialists will work who will provide necessary consulting services.
“Just a few days ago we opened a similar farm and veterinary service centre in Hayravank, and we plan to open the third centre in Chambarak. I am confident that due to this project we are going to have new achievements, and it will contribute to increasing the incomes of farming, which is our main objective,” Sergo Karapetyan said in his speech.
The Minister stressed that Gegharkunik region has an important place in the development of agriculture, in particular the region is the leader in terms of livestock, grain, potato production, as well as volumes of arable land for cultivation.
The Minister noted that it is impossible to develop industrial agriculture with small, fragmented parcels of land, therefore, the future projects will be aimed at the development of cooperation highlighting the development of agricultural cooperatives, which has been greatly contributed by CARMAC project in recent years.
The US Ambassador Richard Mills on his part reiterated the US government’s willingness to cooperate with Armenia in all fields, stressing that agriculture is one of the most important sectors of vital importance. He said that the Embassy, primarily through USAID projects, works with those engaged in farming activities and animal husbandry, providing them with the tools and techniques that will allow them to be competitive in the local and regional agricultural markets and to flourish.