ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարն ընդունել է Ավստրիայի զարգացման գործակալության պատվիրակությանը
1ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր ընդունել է Ավստրիայի զարգացման գործակալության պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն ծրագրի ղեկավար Դեյվիդ Մուքենհուբերը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Գործակալության հետ համատեղ իրականացվող ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման (OASI) ծրագիրը, որը նախատեսվում է իրականացնել Եվրամիության և Ավստրիայի զարգացման գործակալության աջակցությամբ: Ծրագիրը, որի տևողությունը 37 ամիս է, կմեկնարկի ընթացիկ տարվա դեկտեմբեր ամսին:
«Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը մեր ոլորտի կարևորագույն ուղղություններից է: Մենք օրգանական գյուղմթերքի արտադրության և արտահանման ծավալների ավելացման լայն հնարավորություն ունենք, և համոզված եմ, որ այս ծրագիրը կնպաստի մեր երկրում որակյալ գյուղմթերքի արտադրությանը և դրանով իսկ օրգանական գյուղատնտեսության զարգացմանը», – նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Պարոն Մուքենհուբերն իր հերթին նախարարին համառոտ ներկայացրել է ծրագրի բովանդակությունը, դրա բաղադրիչները` ընդգծելով, որ ծրագրի կարևոր բաղկացուցիչներից կլինեն նաև համապատասխան օրենսդրության բարելավումն ու լայն հասարակայնության իրազեկումն օրգանական գյուղատնտեսության վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ նախարարը նպատակահարմար է համարել հնարավորության դեպքում ծրագրում ներառել նաև օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում փորձի փոխանակման և հայ մասնագետների վերապատրաստման հարցը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ մեկնարկող ծրագիրը կունենա արդյունավետ և բարեհաջող ընթացք:

The RA Minister of Agriculture Received the Delegation of the Austrian Development Agency
The RA Minister of Agriculture Sergo Karapetyan received the delegation of the Austrian Development Agency, headed by the Organic Agriculture Support Initiative (OASI) Project Manager David Muckenhuber.
The meeting aimed to discuss current and upcoming projects implemented jointly with the Agency, particularly the Organic Agriculture Support Initiative (OASI) Project, which will be implemented with the support of the European Union and the Austrian Development Agency. The project duration is 37 months commencing in December of the current year.
“The development of organic agriculture is an important direction of our industry. We have a broad opportunity for the volume increase of exports and organic agricultural production and I am confident that this project will contribute to the quality of agricultural production and thereby the development of organic agriculture,” Sergo Karapetyan said.
Mr. Muckenhuber in turn, briefed on the content and components of the project, pointing out that the improvement of the legislation and the general public awareness on organic agriculture will be among the important components.
At the same time the Minister considered expedient, if possible, to include the issue of the exchange of experience and training of Armenian specialists engaged in the field of organic agriculture in the Project.
During the meeting the sides expressed the hope that the launching project will be effective and successful.