ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը հանդիպել է կաթնամթերք արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր հանդիպել է կաթնամթերք արտադրող այն ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր մասնագիտացված են նաև կաթի փոշու արտադրության գործում: Հանդիպմանը քննարկվել են ոլորտի ընթացիկ խնդիրները:
«Այսօր մեր հանրապետությունում անհրաժեշտ է խթանել տեղական կաթի փոշու արտադրությունը: Կաթի փոշի արտադրող ձեռնարկություններում առկա են կարողություններ ու հզորություններ արտադրության ծավալների ավելացման համար, ինչը կնպաստի նաև կաթի սեզոնայնության գործոնի մեղմացմանը», – իր խոսքում նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարի համոզմամբ դա կնպաստի կաթի և կաթնամթերքի արտադրության և արտահանման ծավալների ավելացմանը, ինչը կարևոր է հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը:
Հանդիպմանը ներկա ընկերությունների ներկայացուցիչներն իրենց հերթին ներկայացրեցին իրենց հուզող խնդիրները` համոզմունք հայտնելով, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ համատեղ ուժերով դրանց հնարավոր է տալ լուծումներ:
Նախարարը նաև հորդորել է դիվերսիֆիկացնել արտադրանքի` մասնավորապես պանրի տեսականին, որը կարող է մեծ պահանջարկ ունենալ ԵՏՄ շուկայում:

The RA Minister of Agriculture Met the Representatives of the Dairy Companies
1The RA Minister of Agriculture Sergo Karapetyan met the representatives of the dairy companies who are specialized in the production of milk powder. The meeting focused on the current issues in the sector.
“Today our country needs to boost domestic production of milk powder. In milk powder producing companies there are abilities and capacities to increase production volumes, which will contribute to the mitigation of the seasonal factor of milk”, noted the Minister Sergo Karapetyan.
The Minister believes that this will contribute to the increase in production and export of milk and dairy products, which is important considering Armenia’s joining the Eurasian Economic Union.
For their part, the representatives attending the meeting presented their issues of concern and expressed confidence that with the joint efforts of the Ministry of Agriculture they will find possible solutions to them.
The Minister also urged to diversify the production particularly the cheese production that could be in great demand in the EEU market.