ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարն այցելել է կաթնամթերք արտադրող մի շարք ընկերություններ
1ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր այցելել է կաթնամթերք արտադրող «Դուստր Մարիաննա», «Դուստր Մելանիա» և «Միլ կաթ» ընկերություններ` նրանց գործունեությանն ու ընթացիկ խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով:
Շրջելով այդ ընկերություններում և տեղեկանալով ընկերությունների աշխատանքների մասին` նախարարը նշել է, որ կաթի արտադրության սեզոնայնությամբ պայմանավորված արտադրության ծավալներն առավելագույն քանակի են հասնում մայիս-հունիս ամիսներին, և վերամշակողները չեն կարողանում ամբողջ կաթի ծավալը մթերել կաթնամթերք արտադրելու համար:
Նախարարը նշել է, որ մասնավորապես «Մարիաննա» ընկերությունն այս պահին աշխատում է ամբողջ հզորությամբ` օրական մթերելով շուրջ 200 տոննա կաթ, իսկ Կաթնառատ համայնքում գտնվող գործարանում ընթացող վերանորոգման աշխատանքներն օրերս կավարտվեն, և արդեն երկուշաթբի օրվանից կսկսվի կաթի մթերումը:
«Մեր հիմնական խնդիրն է շուկան ապահովել տեղական արտադրության կաթի փոշիով և կտրուկ կրճատել ներկրվող կաթի փոշու ծավալները: Հզորությունները շատ մեծ են, և կաթի ավելցուկը չոր կաթի վերածելու շնորհիվ մենք կկարողանանք ձմռան ամիսներին սեփական արտադրությունն ապահովել, ինչպես նաև արտահանումներ իրականացնել»,- իր խոսքում նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարը նաև հավելել է, որ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում ներկրվող կաթի փոշու որակի վերահսկողությունը: Նախարարի խոսքով` այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին հանրապետություն է ներկրվել շուրջ 688 տոննա կաթի փոշի. նախորդ տարվա համեմատ ծավալները կրճատվել են շուրջ 38 տոննայով, կաթի մթերման գործընթացն իրականանում է սահուն և առանց խնդիրների, այս պահին բոլոր ընկերությունները գյուղացիներից կաթը մթերում են 120-130 դրամով, իսկ «Դուստր Մելանյա» ընկերությունում մթերման գինը կազմում է 135-140 դրամ:
Սերգո Կարապետյանը նաև տեղեկացրել է, որ որոշ համայնքներում միջնորդների գործունեության պատճառով կաթը գյուղացիներից մթերվում է 100-110 դրամով, և նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկում այս խնդրին նույնպես լուծում տալու ուղղությամբ, որպեսզի գյուղացիները դժգոհություններ չունենան:

The RA Minister of Agriculture Visited Several Dairy Companies
1The RA Minister of Agriculture Sergo Karapetyan visited the dairy companies “Doustr Marianna”, “Doustr Melania” and “Mil Kat” to learn about their activities and current issues.
Passing through the companies and learning about their activities the Minister said that the production volumes have reached the maximum number in May and June conditioned by the seasonality of milk production and processors are unable to produce all the milk volume for dairy production.
The Minister said that the company “Marianna” works at its full capacity purchasing 200 tons of milk a day, and in Katnarat community the renovations at the factory will be completed soon and the milk procurement will start.
Our main objective is to provide locally produced milk powder for the market and dramatically reduce the volumes of imported milk powder. Capacity is very high, and due to the transformation of surplus milk into powdered milk we will be able to provide our own production in the winter months as well as carry out exports”, – said the Minister Sergo Karapetyan in his speech.
The Minister also said that the State Food Security Service keeps its focus on the quality control of imported milk powder. The Minister said that about 688 tons of milk powder have been imported in the first five months of this year. The volumes have dropped nearly 38 tons compared to last year. The process of milk purchase is carried out smoothly and without problems. Currently, all the companies purchase milk from farmers by 120-130 drams and in the company “Doustr Melania” the procurement costs 135-140 drams.
The Minister also informed that because of the activities of milk dealers in some communities milk is purchased from farmers by 100-110 drams and the Ministry is taking steps to address this problem.