ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Տյան Էրլունին
2015-03-02
1ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տյան Էրլունին:
Շնորհավորելով հյուրին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ստանձնելու կապակցությամբ` նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-չինական հարաբերությունները նոր լիցք կստանան:
Հանգամանորեն անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտում երկու երկրների միջև առկա համագործակցությանը` նախարարը մասնավորապես նշել է, որ մեր երկրի անկախացումից հետո Չինաստանի կառավարությունը տեխնիկակական մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի գյուղատնտեսությանը:
«Մենք շահագրգռված ենք դեպի չինական շուկա հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ծավալների ավելացմամբ», – նշել է իր խոսքում Սերգո Կարապետյանը` գոհունակությամբ հավելելով, որ հատկապես կոնյակի և գինու արտահանման ծավալներն օրըստօրե մեծանում են:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը նաև առաջարկել է քննարկել Հայաստանում կոոպերատիվների չինական մոդելի ներդրման հնարավորությունը:
Դեսպան Տյան Էրլունն իր հերթին նշել է, որ հետաքրքրված է գյուղատնտեսության և հատկապես պարենային անվտանգության ոլորտում երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմամբ ու խորացմամբ և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնմանը:
Հանդիպմանը նախարարն առաջարկել է Հայաստանում կազմակերպել գյուղատնտեսական ոլորտի բիզնես-ֆորում, որը հնարավորություն կընձեռի կողմերին ծանոթանալ երկու երկրներում թողարկվող պարենային ապրանքատեսակներին, ինչպես նաև խթան կհանդիսանա գործարար կապերի աշխուժացման և նոր ներդրողների ներգրավման համար:
Որպես երկու երկրների միջև ագրարային ոլորտում փոխգործակցության զարգացման հնարավոր ուղղություններ` կողմերն առանձնացրել են համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը, ջերմատների կառուցումը, հակակարկտային ցանցերի և կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրումը, ինչպես նաև համագործակցության խթանումը գիտական և խորհրդատվական ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը խնդրել է դեսպանին իր չինացի գործընկերոջը փոխանցել 2015 թվականին Հայաստան այցելելու հրավերը:

Министр сельского хозяйства Армении принял нового Чрезвычайного и полномочного посла Китайской народной республики в Армении Тяня Эрлуна
2015-03-02
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян сегодня принял нового Чрезвычайного и полномочного посла Китайской народной республики в Армении Тяня Эрлуна.
Поздравив гостя с началом дипломатической миссии, министр выразил уверенность, что во время его пребывания армяно-китайские отношения получат новый импульс для развития всесторонних дипломатических и экономических отношений.
Обсуждая вопросы сотрудничества между двумя странами в сфере сельского хозяйства, министр, в частности, отметил, что с начала независимости Армении правительство Китая оказало большое техническое содействие ее сельскому хозяйству.
«Мы заинтересованы увеличением объемов экспорта армянской сельскохозяйственной продукции на китайский рынок», – отметил министр Серго Карапетян, при этом добавив, что постепенно растут, в частности, объемы экспорта коньяка и вина.
В ходе встречи министр предложил также обсудить возможность внедрения китайской модели кооперативов в Армении.
Посол Тянь Эрлун в свою очередь отметил, что заинтересован в развитии отношений между двумя странами в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности, а также выразил готовность оказать содействие расширению сотрудничества в этих направлениях.
На встрече министр предложил также организовать в Армении аграрный бизнес-форум, который создаст возможность сторонам ознакомиться с выпускаемыми в обеих странах продовольственными товарами, а также станет стимулом для активизации деловых контактов и привлечения новых инвесторов.
В качестве перспективных направлений взаимодействия между двумя странами в аграрной сфере стороны отметили возможность создания совместных предприятий, строительство теплиц, внедрение противоградовых сетей и системы капельного орошения, а также развитие сотрудничества в научной и консультативной сферах.
В ходе встречи министр попросил посла передать своему китайскому коллеге приглашение посетить Армению в 2015 году.