Նախարարի առաջին տեղակալն այցելել է Սյունիքի մարզ
bagh «Գյուղատնտեսական կենդանիների պատվաստում» ծրագրի մեկնարկի շրջանակում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գրիշա Բաղիյանն այսօր այցելել է Սյունիքի մարզ, որտեղ խորհրդակցություն է անցկացրել մարզային պատասխանատուների հետ անասնաբուժության ոլորտի, ինչպես նաև գյուղատնտեսական կենդանիների ձմեռացման ընթացքին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ:
Խորհրդակցությանը ներկա էին նաև «Անասնաբուժասանիտարիայի, սննդամթերքի անվտանգության և բուսասանիտարիայի ոլորտի ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, համայնքապետեր, անասնաբույժներ և տեսուչներ:
Խորհրդակցության ընթացքում մարզի պատասխանատուների հետ մասնավորապես քննարկվել է պետական պատվերի շրջանակներում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումների ընթացքը, մարզում անասնաբուժության ոլորտում առկա թերություններն ու դրանց լուծման ուղիները, անասնաբույժների կողմից իրենց աշխատանքների ժամանակին և պատշաճ իրականացման անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև անասնաբույժների աշխատավարձերի և դրանք ժամանակին վճարելու հարցերին:
Գրիշա Բաղիյանը հուսադրող է համարել մարզում իրականացված բրուզելյոզի պատվաստումների պիլոտային ծրագրի արդյունքները:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ մարզում կայուն անասնաճարակային իրավիճակ պահպանելու գործընթացն ապահովելու նպատակով 2015 թվականին ՀՀ կառավարությունը պետական բյուջեի միջոցներից հատկացրել է ավելի քան 40 մլն դրամի ախտորոշիչ, կանխարգելիչ, բուժիչ և ախտահանիչ միջոցներ:
Այնուհետև Գրիշա Բաղիյանն այցելել է Գորիսի և Սիսիանի տարածաշրջաններում գործող կաթի ընդունման մի շարք կետեր, եղել է նաև Խնձորեսկի նորակառույց անասնաբուժական սպասարկման կենտրոնում, ծանոթացել կենտրոնի տեխնիկական հնարավորություններին:

baghWithin the framework of the launching of “Vaccination of Agricultural Animals” project Grisha Baghiyan, RA First Deputy Minister of Agriculture, today visited Syunik Marz, where he held a consultation with marz responsible people on veterinary sector, as well as problems concerning wintering process of agricultural animals.
Consultation was attended by the Director of “Service center in veterinary sanitary, food safety and phytosanitary field”, heads of communities, veterinarians and inspectors.
In particular, during consultation process of anti-epidemic activities carried out under Government support, shortcomings existent in the veterinary sphere in the given marz and ways of their solution, as well as need of timely and proper implementation of their work by veterinarians were discussed with the marz responsible people. Issues on salaries of veterinarians and their timely payment were also addressed during the meeting.
Grisha Baghiyan deemed reliable of the results of pilot project of vaccination against brucellosis carried out in the given marz.
According to the information provided by the Deputy Minister, in 2015 diagnostic, prevention, treatment and disinfection measures in the amount of more than 40 million AMD were provided by the RA Government from the state budget means to ensure the process of keeping stable epizootic situation in the marz.
Then Grisha Baghiyan visited a number of milk collection centers operating in Goris and Sisian regions, a newly built veterinary service center in Khndzoresk and got introduced to technical capacities of the center.