Նախարարի առաջին տեղակալն այցելել է Սյունիքի մարզ
bagh «Գյուղատնտեսական կենդանիների պատվաստում» ծրագրի մեկնարկի շրջանակում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գրիշա Բաղիյանն այսօր այցելել է Սյունիքի մարզ, որտեղ խորհրդակցություն է անցկացրել մարզային պատասխանատուների հետ անասնաբուժության ոլորտի, ինչպես նաև գյուղատնտեսական կենդանիների ձմեռացման ընթացքին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ:
Խորհրդակցությանը ներկա էին նաև «Անասնաբուժասանիտարիայի, սննդամթերքի անվտանգության և բուսասանիտարիայի ոլորտի ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, համայնքապետեր, անասնաբույժներ և տեսուչներ:
Խորհրդակցության ընթացքում մարզի պատասխանատուների հետ մասնավորապես քննարկվել է պետական պատվերի շրջանակներում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումների ընթացքը, մարզում անասնաբուժության ոլորտում առկա թերություններն ու դրանց լուծման ուղիները, անասնաբույժների կողմից իրենց աշխատանքների ժամանակին և պատշաճ իրականացման անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև անասնաբույժների աշխատավարձերի և դրանք ժամանակին վճարելու հարցերին:
Գրիշա Բաղիյանը հուսադրող է համարել մարզում իրականացված բրուզելյոզի պատվաստումների պիլոտային ծրագրի արդյունքները:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ մարզում կայուն անասնաճարակային իրավիճակ պահպանելու գործընթացն ապահովելու նպատակով 2015 թվականին ՀՀ կառավարությունը պետական բյուջեի միջոցներից հատկացրել է ավելի քան 40 մլն դրամի ախտորոշիչ, կանխարգելիչ, բուժիչ և ախտահանիչ միջոցներ:
Այնուհետև Գրիշա Բաղիյանն այցելել է Գորիսի և Սիսիանի տարածաշրջաններում գործող կաթի ընդունման մի շարք կետեր, եղել է նաև Խնձորեսկի նորակառույց անասնաբուժական սպասարկման կենտրոնում, ծանոթացել կենտրոնի տեխնիկական հնարավորություններին:

Первый заместитель министра сельского хозяйства Армении посетил Сюникскую область
baghПервый заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багиян сегодня посетил Сюникскую область в рамках старта программы «Вакцинация сельскохозяйственных животных», где провел совещание по вопросам ветеринарной сферы и зимовки сельскохозяйственных животных.
В совещании приняли участие директор ГНКО «Центр по оказанию услуг в области ветеринарной санитарии, безопасности пищевых продуктов и фитосанитарии» Армен Авакян, главы общин, ветеринары и инспекторы.
В ходе совещания, в частности, были обсуждены вопросы противоэпидемиологических мероприятий, осуществляемых в рамках госзаказа, имеющиеся упущения в сфере ветеринарии и пути их решения, а также была подчеркнута важность своевременного оказания помощи ветеринарами. Был также рассмотрен вопрос зарплат ветеринаров и их своевременных выплат.
Гриша Багиян счел обнадеживающими итоги пилотной программы по вакцинации против бруцеллеза в области.
Заместитель министра также отметил, что для обеспечения стабильной ветеринарно-эпидемиологической ситуации в 2015 году, правительство Армении выделило из средств госбюджета на сумму более 40 млн драмов на диагностические, превентивные, заживляющие и дезинфицирующие средства.
Затем Гриша Багиян посетил ряд пунктов приема молока в Горисском и Сисианском регионах, а также новый центр ветеринарных услуг Хндзореска и ознакомился с его техническими возможностями.