«Գյումրիի սելեկցիոն կայան» ՓԲԸ
Գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ուսումնասիրության, տեղական  սորտերի  և  պոպուլացիաների փորձարկման աշխատանքների  կազմակերպման նպատակով, ԽՍՀՄ Հայժողկոմատի որոշմամբ 1924թ. գարնանը Հայաստանում, նախալեռնային  գոտուն  բնորոշ պայմաններում, Շիրակի տափաստանում, Լենինականի քաղաքի հյուսիս-արևելյան հատվածում, ծովի մակերևույթից 15470.0մ  բարձրություն ունեցող  սևահողերի  վա կազմավորվում  է միութենական սորտցանցի հենակետը: Սերմփորձագետին  հանձնվում  է Ամերկոմի  և  կոմունալ  տնտեսություններից  առանձնացված 21,5 դեսյատին,  այսինքն 12  հա հողատարածություն:
Երկու  տարվա  գործունեությունից  հետո, 1926 թվականին, Համամիութենական բուսաբուծության գ/հ ինստիտուտի միջնորդությամբ,  Հայաստանի հողժողկոմատը Լենինականի սերմփորձագետը վերակառուցում է  տեսակափորձադաշտի, դաշտերը  բաժանում են  հինգդաշտյա սերմափոխահողամասերի և կազմակերպվում է սերմաշրջանառության հետևյալ սխեման`
ա/ զբաղված ցել
բ/ աշնանացան/փորձնական ցանքեր/
գ/ գարնանացան /հավաք. գ-ներ/
դ/ արմատապտուղներ /շաքարի ճակնդեղ և այլն/
ե/ գարնանացան /հավաքածու գ.-ներ/
Լենինականի  տեսափորձադաշտում, չնայած համապատասխան մասնագետների պակասին, տնտեսական ու տեխնիկական պայմանների բացակայությանը բավականին լուրջ ու ծավալուն աշխատանք է կատարվում` տեղում տարածված ու ներմուծված տարբեր մշակաբույսերի ուսումնասիրման ուղղությամբ:
1924-1926 թթ. ուսումնասիրություններ են կատարվել`
• Վարսակի 17 տեսակի վրա` երեք կրկնողությամբ,
• Ցորենի 19 տեսակի վրա` երեք կրկնողությամբ,
• Գարու 20 տեսակի վրա` 2 կրկնողությամբ
• Եգիպտացորենի 17 տեսակի վրա` 2 կրկնողությամբ,
• Սուդանի խոտ 1 տեսակ` 4 տարբերակով
• Շաքարի ճակնդեղ` 7 սորտ և  այլն:
Այդ  տարիներին փորձարկվել են  ներմուծված տարբեր մշակաբույսերի աշխարհագրական  հավաքածուի ավելի քան 200 սորտանմուշներ:
1926-1927թթ. աշխատանքների նպատակն է եղել ուսումնասիրել և Հայաստանի նախալեռնային գոտու համար ընտրել  գարնանացան և աշնանացան հացաբույսերի արդյունավետ սորտեր` 1929 թ. համամիութենական հողժողկոմատի և կիրառական բուսաբանության ու նոր մշակաբույսերի  գիտահետազոտական ինստիտուտի միջոցով: Լենինականի սորտափորձարկման  տեղամասի բազային  հատկացվում է լրացուցիչ քսան դեսյատին վարելահող և կազմակերպվում է հատիկաընդեղենային և կերային կուլտուրաների, ապա հետագայում նաև տեխնիկական և շարահերկային մշակաբույսերի  փորձարկումներ: 1929թ. հայժողկոմատի գծով փորձադաշտում կազմակերպվում է  մշակաբույսերի սերմերի աճեցման տնկարաններ, որը մի տարի հետո միացվում է նորաստեղծ  ճակնդեղագործական  սովխոզին: Ի դեպ նշեմ, որ  հանրապետությունում  շաքարի ճակնդեղի  փորձարկումներն ու ագրոտեխնիկական հարցերը կազմակերպվել են 1924 թվականից:
Լենինականի փորձադաշտի պայմաններում, երեք տարվա  հետազոտական աշխատանքների արդյունքներով, առաջարկություն է մտցվել Հայաստանում զբաղվել  ճակնդեղագործությամբ, որի  արտադրական նշանակության առաջին ցանքերը 12 հա-ի վրա կատարվել են  1928թ-ին.` փորձադաշտին կից կազմակերպված ճակնդեղագործական սովխոզում:
1931թ-ի. գարնանը Լենինականի  սերմփորձակետի աշխատանքները բարելավելու նպատակով, կազմակերպվում է երեք բաժիններ և հողժողկոմատի հրամանով փորձադաշտը վերանվանվում է «Լենինականի փորձա-սելեկցիոն կայանի», որն իր մեջ ընդգրկում է երեք բաժիններ`
1/ հացաբույսերի /աշնանացան, գարնանացան ցորենների, գարի/
2/ հատիկաընդեղենային և տեխնիկական կուլտուրաներ /լոբի, սիսեռ, ոսպ, յուղատու կտավատ, եգիպտացորեն/
3/ կարտոֆիլի և բանջարանոցային մշակաբույսեր /կարտոֆիլ, կաղամբ, սեղանի ճակնդեղ, գազար/:
Երկրորդ բաժինը ագրոտեխնիկայի բաժինն էր և երրորդը` սերմնաբուծությունը:
Այդ տարիների սելեկցիոն և սերմնաբուծական աշխատանքները ղեկավարել է տեսակափորձահողամասի  վարիչ` Արայիկ Բաղրամյանը, ում հետ հիմնականում աշխարհագրական ցանքերի գծով  աշխատում էր ագրոնոմ Արծվիկ Սահակյանը:
1927թ. կայանում, որպես հեռանկարային մասնագետներ գործուղվում են Հայլուսժողկոմատի պետ, համալսարանի գյուղատնտեսական ֆակուլտետի ուսանողներ` Կարապետ Միխայելի Ստամբոլցյանը, Արմիկ Պետրոսյանը, իսկ 1924թ. կոլեկտիվը համալրվում է նույն ֆակուլտետի շրջանավարտներով` Վահան Կարապետյանը, Օլգա Ալեքսանյանը, Վարդուշ Ամյանը, Սուսաննա Խաչատրյանը, Զվարթ Խզմալյանը և Մարջիկ Մարջանյանը:
Տեսակափորձահողամասում սկսած 1924-25թթ. բավական բեղուն ու ծավալուն  աշխատանքներ են կատարվել Ի.Ի.Մակարևիչի ղեկավարությամբ` շաքարի ճակնդեղի ուսումնասիրության և ներդրման ուղղությամբ: Մինչև 1929 թ., երբ  փորձադաշտից  առանձնացվում է շաքարի ճակնդեղը և կազմակերպվում է զոնալ կայանը,որտեղ այդ կուլտուրայի գծով  լայնածավալ աշխատանքներ են կազմակերպում Օլյա Ալեքսանյանը և Արմիկ Պետրոսյանը:
1932 թ. ճակնդեղի զոնալ կայանի համամիութենական շաքարի ինստիտուտի համաձայնությամբ, նորից մտցվում է սելեկցիոն կայանի տարածքի մեջ` աշխատանքների առավել կոորդինացման ու բարելավման նպատակով:
Կայանն իր կազմավորման առաջին տարիներին ունեցել է 10-12հա հողատարածություն, ապա Ամերկոմի և ճակնդեղի սովխոզի լուծարումից հետո, դրանց կից վարելահողերը 1929-30թթ. ամրացվել է կայանին, այն կազմել է 375 հա: 1931-32թթ. հողերի մի մասը նորից հետ է վերցվել, կայանին մնացել է 100 հա վարելահող:
1932թ. կայանն ուներ արդեն 6 բաժիններ` սելեկցիայի, ճակնդեղագործության, բանջարաբուծության սորտակետ, կերհայթաթման և սերմնաբուծական, արտադրական ցանքերի:
Բանջարաբուծական բաժինը  գտնվում էր Երևանում և իր տրամադրության տակ ուներ 2 հա հողատարածություն, որը համարվում էր  կայանի հենակետը, որտեղ որպես  հենակետի վարիչ և մասնագետ աշխատում էր Անահիտ  Անանյանը: Համանման հենակետեր են բացվում Մարտունիում, Գյուլաքարակում` կարտոֆիլի գծով, որի վարիչն էր Տեր-Սահակյանը: Բացի հիշյալ մասնագետներից, այդ տարիներին կայանում աշխատել են Ամալյա Ազատյանը` կերաբույսերի և սիլոսային կուլտուրաների բաժնի վարիչ և ուրիշներ:
Կայանն  այդ տարիներին դեռևս ապահովված չէր անհրաժեշտ նյութատեխնիկական միջոցներով, իսկ բանվորական ուժն ու սպասարկող անձնակազմը մեծամասամբ համալրվում էր սեզոնային և ժամանակավոր աշխատողներով:
Կայանի հետագա զարգացման համար կարևոր  նշանակություն է ունեցել  ՍՍՀՄ Հայժողկոմատի 1937թ. հունիսի 29-ի որոշումը «Հացահատիկային կուլտուրաների  սերմերի բարելավման միջոցառումների մասին» և այդ որոշման հիման վրա փորձա-սելեկցիոն կայանը վերանվանվում է «Լենինականի պետական սելեկցիոն  կայանի», որը հանրապետությունում միակն էր, որտեղ գիտափորձնական աշխատանքների հետ զուգընթաց  տարվում էր  լայնածավալ սելեկցիոն-սերմնաբուծական աշխատանքներ: Արդյունավետ ձևով զուգակցված էին  գիտության և արտադրական հարցերը: Սելեկցիոն կայանը ծավալուն գործ է կատարել հանրապետության նախալեռնային գոտու գյուղատնտեսական արտադրության զարգացման համար` իր նոր առաջարկություններով ու նոր սորտերի ներդրմամբ: Առ այսօր էլ եզակի գիտական օջախն է, որտեղ արտադրվում և  հանրապետության համանման  գոտիներին է մատակարարվում հացահատիկային և այլ գյուղատնտեսական մշակաբույսերի  բարձր վերարտադրության սերմեր:
1937թ. առ այսօր սելեկցիոն կայանը զբաղվում է հասկավոր հացաբույսերի` աշնանացան և գարնանացան ցորեն, գարնանացան գարի, հատիկաընդեղենային կուլտուրաների` լոբի, ոսպ, սիսեռ, բազմամյա թիթեռնածաղկավոր խոտաբույսերի` կորնգան, առվույտ, բանջարանոցային  կուլտուրաների` կաղամբի, գազարի, սեղանի ճակնդեղի սելեկցիայով և սերմնաբուծությամբ: Պարբերաբար, տարբեր տարիներին տարվել են նաև  սելեկցիոն-սերմնաբուծական աշխատանքներ յուղատու կտավատի, կարտոֆիլի, եգիպտացորենի ուղղությամբ: Իսկ ագրոտեխնիկայի բաժինը, ագրոքիմիական լաբորատորիայի հետ, լայնածավալ աշխատանք է տարել Շիրակի գոտում մշակվող հիմնական մշակաբույսերի /ցորեն, գարի, կարտոֆիլ, եգիպտացորեն, կորնգան, առվույտ, շաքարի ճակնդեղ, հատիկաընդեղեններ և այլն/ ագրոտեխնիկական հարցերի ուսումնասիրության ուղղությամբ:
Բազմամյա փորձերով հիմնավորվել և ներդրվել են շրջանում խոտադաշտային և խոտադաշտյա պտղափոխային 8 և 10 դաշտյա ցանքաշրջանառությունների տիպերը, դրանցում մշակվող մշակաբույսերի պարարտացման, հանքային և օրգանական պարարտանյութերի օգտագործման նորմաներն ու կիրառման եղանակները, դրանց հետազդեցությունը և հողերի բերրիության բարձրացման հարցերը: Գիտահետազոտական աշխատանքներին զուգընթաց  հոգ է տարվել կայանում ցանվող մշակաբույսերի բերքատվության բարձրացմանը:
Կայանը հանդիսանում է հանրապետության նախալեռնային գոտու հացաբույսերի/ցորեն, գարի/, հատիկաընդեղենների/լոբի, ոսպ, սիսեռ/, բազմամյա խոտաբույսերի/ կորնգան և առվույտ/, բանջարանոցային մշակաբույսերի/սեղանի ճակնդեղ, գլուխ կաղամբ, գազար/ էլիտային սերմերի աճեցնողն ու մատակարարը:
Առ  այսօր կայանում ստեղծվել են գյուղատնտեսական մշակաբույսերի  ավելի քան 40 սորտեր:
«Գյումրիի սելեկցիոն կայան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը (հետագայում`ընկերություն) համարվում է շահույթ  ստանալու  նպատակով հիմնադրված  առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող իրավաբանական  անձ, որի կանոնադրական  կապիտալը բաժանված է ընկերության նկատմամբ  բաժնետերերի պարտավորական իրավունքը հավաստիացնող որոշակի թվով բաժնետոմսերի: Ընկերության կողմից  թողարկված բոլոր բաժնետոմսերը սեփականության իրավունքով պատկանում են  Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության նախկին «Երկրագործության գիտահետազոտական ինստիտուտ» պետական ձեռնարկության «Գյումրիի  սելեկցիոն կայան» դուստր ձեռնարկության վերակազմավորման ճանապարհով, համաձայն  ՀՀ գյուղատնտեսության  նախարարության 1999 թվականի սեպտեմբերի 13-ի թիվ 319 հրամանով և հանդես է գալիս  նրա իրավահաջորդը:
Ընկերության հիմնադիր  հանդիսացող պետական կառավարման  մարմինն է Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Ընկերության ստեղծման նպատակն է տնտեսական գործունեություն իրականացնելու ճանապարհով շահույթի ստացումը:
Ընկերության գործունեության  հիմնական տեսակներն են`
-Հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի և գյուղատնտեսական  այլ  մշակաբույսերի սելեկցիոն գիտական հետազոտությունների իրականացումը Շիրակի դաշտավայրում,
-վերոհիշյալ մշակաբույսերի էլիտային, սուպեր-էլիտային, սուպեր-սուպեր-էլիտային սերմերի ստեղծումը և աճեցումը,
-դաշտային մշակաբույսերի աճեցման և պարարտացման, ինչպես նաև ցանքաշրջանառության տեխնոլոգիաների մշակումը,
-հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի  և գյուղատնտեսական  այլ  մշակաբույսերի սերմերի արտադրության կազմակերպումը, նրանց մթերումը, իրացումը, մեծածախ և մանրածախ առևտրի կազմակերպումը
-հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի և կարտոֆիլի  սերմերի ու  այլ արտադրանքի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով արտահանումը, ներմուծումը և ապրանքափոխանակումը,

ЗАО «Гюмрийская селекционная станция»
С целью исследования сельскохозяйственных культивируемых растений, организации экспериментальных работ местных сортов и популяций, по решению Армнаркома СССР весной 1924 г. в Армении, в условиях свойственных предгорному поясу, в степях Ширака, в северно-восточной части города Ленинакан, на черноземьях, находящихся на высоте  15470.0 м над уровнем моря,   организуется опорный пункт союзной сети сортов. Эксперту по семенам из Амеркома и коммунальных хозяйств передается 21,5 десятин, т.е. 12 га земельных угодий.
После двухлетней деятельности, в 1926 г., при посредничестве Всесоюзного научно-исследовательского института растениеводства, ленинаканский эксперт по семенам перестраивает земнаркомат Армении в экспериментальные сортовые поля, которые разделяются на пятипольные семяпеременные земельные участки,   и составляется  следующая схема семяоборота.
а) занятая пашня;
б) озимь (экспериментальный посев)
в) яровой посев
г) корнеплоды (сахарная свекла и др.);
д) яровой посев
В Ленинаканском  подопытном/экспериментальном хозяйстве, несмотря на нехватку соответствующих специалистов, отсутствие экономических и технических условий, проводится достаточно серьезная и объемная работа в области изучения распространенных на месте и импортируемых культивируемых растений.
В   1924-1926 гг. были проведены исследования:
• на 17 видах овса – с тремя повторами;
• на 19 видах пшеницы – с тремя повторами;
• на 20 видах ячменя – с двумя повторами;
• на 17 видах ккурузы – с двумя повторами;
• на 1 виде суданской травы- с двумя повторами;
• на семи сортах сахарной свеклы и т.д.
В эти годы было испытано более 200 видов образцов сортов импортированной коллекции  культириворанных растений.
В 1926-1927гг. целью работ являлось изучение и отбор для предгорного пояса Армении эффективных хлебных злаков яровых и озимых сортов посредством всесоюзного нархозкома 1929 г.  и прикладной ботаники  и научно-исследовательского института новых культивируемых растений. Ленинаканской базе экспериментального участка сортов дополнительно выделяется 20 десятин пахотной земли, и организуются испытания злаковых и кормовых культур, а в дальнейшем также технических и   пропашные культивируемых растений. В 1929 г. на экспериментальном участке по линии армхозкомата  организуется рассадник для выращивания семян культивируемых растений, который спустя год присоединяется к новому свекловодческому совхозу. Кстати, эксперименты по сахарной свекле  и агротехнические вопросы организовывались с 1924 г.
В условиях Ленинаканского опытного поля, по результатам трехлетних исследовательских работ, было внесено предложение заниматься в Армении свекловодчеством, где первые посевы производственного значения проводились в 1928 г. на площади в 12 га, в свекловодческом совхозе, организованном при опытном поле.
Весной 1931-го года с целью улучшения работ  испытаний семян организуется 3 отдела и указом земнаркомата опытное поле переименуется в “Ленинаканскую опытно-селекционную станцию”, которая включала в себя 3 отдела:
1) хлебных злаков (озимых и яровых пшеницы, ячменя);
2) злаковых и технических культур (фасоль, желтый горох, чечевица, лен, кукуруза);
3) картофеля и огородных культивируемых растений (картофель, капуста, столовая свекла, морковь).
В эти годы работами по селекции и семеноводству руководил начальник опытного земельного участка  Араик  Баграмян, с которым по части географических посевов в основном работал Арцвик Саакян.
В 1927 г. в качестве перспективных работников на станцию командируются начальник Армпросветнаркомата, студенты сельскохозяйственного факультета университета Карапет Михайлович Стамболцян, Армик Петросян, а в 1924 г. коллектив восполняется выпускниками того же факультета Ваганом Карапетяном, Олей Алексанян, Вардуш Амян, Сусанной Хачатрян, Зварт Хзмалян и Марджик Марджанян.
Начиная с 1924-25 гг. на экспериментальной делянке под руководством И.И.Макаревича были выполнены довольно плодотворные объемные работы по изучению и внедрению сахарной свеклы.  До 1929 г., когда удаляется с опытного поля сахарная свекла и организуется зональная станция, Олей Алексанян и Армик Петросян проводились широкомасштабные работы по выращиванию этой культуры.
С 1932 г. с согласия Всесоюзного института сахара, зональная станция свеклы вновь вводится на территорию селекционной станции с целью координации   и улучшения работ.
В  первые годы формирования станция имела 10-12 га земельной площади, но после ликвидации Амеркома и свекольного совхоза, примыкаемые к ней  пахотные земли в 1929-30 гг. были присоединены к станции, что составило 375 га. В 1931-32 гг. часть земель была взята обратно, при станции осталось 100 га.
В 1932 г. станция имела 6 отделов – селекционный, свекловодческий, пункт сортировки овощеводства,  добычи корма и семеноводства, производственных посевов.
Овощеводческий отдел находился в Ереване и в своем распоряжении имел 2 га земельной площади, которая считалась опорным пунктом станции. В качестве начальника пункта там работала Анаит Ананян. Подобные опорные пункты открываются в Мартуни, Гюлакараке (по линии картофеля), начальником которого был Тер-Саакян. Кроме упомянутых специалистов, в те годы на станции работала Амалия Азатян – начальник отдела кормовых и силосных культур и др.
В эти годы станция еще не была обеспечена необходимыми материально-техническими средствами, а рабочий и обслуживающий персонал в основном восполнялся сезонными и временными работниками.
Для дальнейшего развития станции важное значение имело решение Армнаркомата СССР от 29-го июня 1937г. “О мероприятиях по улучшению семян злаковых культур”, и на основании этого решения опытно-селекционная станция переименовывается в “Ленинаканскую государственную селекционную станцию”, которая была единственой в республике, где параллельно с научно-экспериментальными работами велись широкомасштабные селекционно-семеноводческие работы.
Эффективно сочетались вопросы науки и производства. Селекционная станция выполняла большую работу для развития сельскохозяйственного производства предгорного пояса своими новыми предложениями и внедрением новых сортов. И сегодня она является единственным научным очагом, где производится и предоставляется сходным поясам республики злаковые и другие семена высокого воспроизводства сельскохозяйственных культивируемых растений.
С 1937 г. по настоящее время селекционная станция занимается селекцией и семеноводством   колосовых хлебных злаков – озимая и яровая пшеница, яровая ячмень; злаковых культур – фасоль, чечевица, горох; многолетних цветочных растений – эспарцет, люцерна; овощных культур – капуста, морковь, столовая свекла. Периодически, в разные годы велись также селекционно-семеноводческие работы по масличному льну, картофелю, кукурузе. Агротехнический отдел вместе с агрохимической лабораторией  вел широкомасштабную работу по изучению агротехнических вопросов, касающихся  основных культивируемых растений (пшеница, ячмень, картофель, кукуруза,  эспарцет, люцерна, сахарная свекла, злаковые и др.) в Ширакской области.
В результате многолетних опытов были обоснованы и внедрены в районе 8 полевых травяных  и  10 полевых севооборотных типов, нормы и способы использования удобрения обрабатываемых культивируемых растений, минеральных и органических удобрений, исследовано их поствлияние и вопросы повышения урожайности земель. Параллельно с научно-исследовательскими, также велись работы по повышению урожайности выращиваемых там культивируемых растений.
Станция занимается выращиванием и поставкой элитных семян хлебных злаков (пшеница, ячмень), злаковых (фасоль, чечевица, горох), многолетних травянистых растений (эспарцет, люжерна), огородных растений (столовая свекла, капуста, морковь).
До сегодняшнего дня на станции было создано более 40 сортов сельскохозяйственных культивируемых растений.
Закрытое акционерное общество «Гюмрийский селекционный центр» (в дальнейшем -Общество)  является юридическим лицом, учрежденным с целью получения прибыли,  уставной капитал которого разделен между определенным числом акционеров,  удостоверяющих обязательные права участников общества  по отношению к обществу. Все акции, выпущенные Обществом, на правах собственности принадлежат Республике Армения.
Общество было создано путем реорганизации бывшего государственного предприятия «Научно-исследовательский институт земледелия» Министерства сельского хозяйства Республики Армения,  дочернего предприятия «Гюмрийская селекционная станция» приказом Министерства сельского хозяйства РА No319 от 13-го сентября 1999 г. и выступает в качестве его правопреемника.
Государственным органом управления Общества является Министерство сельского хозяйства Республики Армения.
Целью создания общества является получение прибыли путем осуществления хозяйственной деятельности.
Основные виды деятельности Общества:
- осуществление научных исследований в области селекции злаковых культивируемых растений, многолетних травянистых растений и  других сельскохозяйственных растений в Ширакской долине;
- создание и вырашивание элитных, супер-элитных и супер-супер-элитных семян вышеупомянтых культвируемых растений;
- разработка технологий выращивания, удобрения, а также посевооборота полевых культивируемых растений;
- организация производства, заготовка, реализация, организация оптовой и розничной торговли  семян злаковых  культивируемых растений, многолетних травянистых растений и других сельскохозяйственных растений;
- импорт, экспорт и товарообмен  семян злаковых  культивируемых растений, многолетних травянистых растений, картофеля и другой продукции в порядке, установленном законодательством РА;