«Գյումրիի սելեկցիոն կայան» ՓԲԸ
Գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ուսումնասիրության, տեղական  սորտերի  և  պոպուլացիաների փորձարկման աշխատանքների  կազմակերպման նպատակով, ԽՍՀՄ Հայժողկոմատի որոշմամբ 1924թ. գարնանը Հայաստանում, նախալեռնային  գոտուն  բնորոշ պայմաններում, Շիրակի տափաստանում, Լենինականի քաղաքի հյուսիս-արևելյան հատվածում, ծովի մակերևույթից 15470.0մ  բարձրություն ունեցող  սևահողերի  վա կազմավորվում  է միութենական սորտցանցի հենակետը: Սերմփորձագետին  հանձնվում  է Ամերկոմի  և  կոմունալ  տնտեսություններից  առանձնացված 21,5 դեսյատին,  այսինքն 12  հա հողատարածություն:
Երկու  տարվա  գործունեությունից  հետո, 1926 թվականին, Համամիութենական բուսաբուծության գ/հ ինստիտուտի միջնորդությամբ,  Հայաստանի հողժողկոմատը Լենինականի սերմփորձագետը վերակառուցում է  տեսակափորձադաշտի, դաշտերը  բաժանում են  հինգդաշտյա սերմափոխահողամասերի և կազմակերպվում է սերմաշրջանառության հետևյալ սխեման`
ա/ զբաղված ցել
բ/ աշնանացան/փորձնական ցանքեր/
գ/ գարնանացան /հավաք. գ-ներ/
դ/ արմատապտուղներ /շաքարի ճակնդեղ և այլն/
ե/ գարնանացան /հավաքածու գ.-ներ/
Լենինականի  տեսափորձադաշտում, չնայած համապատասխան մասնագետների պակասին, տնտեսական ու տեխնիկական պայմանների բացակայությանը բավականին լուրջ ու ծավալուն աշխատանք է կատարվում` տեղում տարածված ու ներմուծված տարբեր մշակաբույսերի ուսումնասիրման ուղղությամբ:
1924-1926 թթ. ուսումնասիրություններ են կատարվել`
• Վարսակի 17 տեսակի վրա` երեք կրկնողությամբ,
• Ցորենի 19 տեսակի վրա` երեք կրկնողությամբ,
• Գարու 20 տեսակի վրա` 2 կրկնողությամբ
• Եգիպտացորենի 17 տեսակի վրա` 2 կրկնողությամբ,
• Սուդանի խոտ 1 տեսակ` 4 տարբերակով
• Շաքարի ճակնդեղ` 7 սորտ և  այլն:
Այդ  տարիներին փորձարկվել են  ներմուծված տարբեր մշակաբույսերի աշխարհագրական  հավաքածուի ավելի քան 200 սորտանմուշներ:
1926-1927թթ. աշխատանքների նպատակն է եղել ուսումնասիրել և Հայաստանի նախալեռնային գոտու համար ընտրել  գարնանացան և աշնանացան հացաբույսերի արդյունավետ սորտեր` 1929 թ. համամիութենական հողժողկոմատի և կիրառական բուսաբանության ու նոր մշակաբույսերի  գիտահետազոտական ինստիտուտի միջոցով: Լենինականի սորտափորձարկման  տեղամասի բազային  հատկացվում է լրացուցիչ քսան դեսյատին վարելահող և կազմակերպվում է հատիկաընդեղենային և կերային կուլտուրաների, ապա հետագայում նաև տեխնիկական և շարահերկային մշակաբույսերի  փորձարկումներ: 1929թ. հայժողկոմատի գծով փորձադաշտում կազմակերպվում է  մշակաբույսերի սերմերի աճեցման տնկարաններ, որը մի տարի հետո միացվում է նորաստեղծ  ճակնդեղագործական  սովխոզին: Ի դեպ նշեմ, որ  հանրապետությունում  շաքարի ճակնդեղի  փորձարկումներն ու ագրոտեխնիկական հարցերը կազմակերպվել են 1924 թվականից:
Լենինականի փորձադաշտի պայմաններում, երեք տարվա  հետազոտական աշխատանքների արդյունքներով, առաջարկություն է մտցվել Հայաստանում զբաղվել  ճակնդեղագործությամբ, որի  արտադրական նշանակության առաջին ցանքերը 12 հա-ի վրա կատարվել են  1928թ-ին.` փորձադաշտին կից կազմակերպված ճակնդեղագործական սովխոզում:
1931թ-ի. գարնանը Լենինականի  սերմփորձակետի աշխատանքները բարելավելու նպատակով, կազմակերպվում է երեք բաժիններ և հողժողկոմատի հրամանով փորձադաշտը վերանվանվում է «Լենինականի փորձա-սելեկցիոն կայանի», որն իր մեջ ընդգրկում է երեք բաժիններ`
1/ հացաբույսերի /աշնանացան, գարնանացան ցորենների, գարի/
2/ հատիկաընդեղենային և տեխնիկական կուլտուրաներ /լոբի, սիսեռ, ոսպ, յուղատու կտավատ, եգիպտացորեն/
3/ կարտոֆիլի և բանջարանոցային մշակաբույսեր /կարտոֆիլ, կաղամբ, սեղանի ճակնդեղ, գազար/:
Երկրորդ բաժինը ագրոտեխնիկայի բաժինն էր և երրորդը` սերմնաբուծությունը:
Այդ տարիների սելեկցիոն և սերմնաբուծական աշխատանքները ղեկավարել է տեսակափորձահողամասի  վարիչ` Արայիկ Բաղրամյանը, ում հետ հիմնականում աշխարհագրական ցանքերի գծով  աշխատում էր ագրոնոմ Արծվիկ Սահակյանը:
1927թ. կայանում, որպես հեռանկարային մասնագետներ գործուղվում են Հայլուսժողկոմատի պետ, համալսարանի գյուղատնտեսական ֆակուլտետի ուսանողներ` Կարապետ Միխայելի Ստամբոլցյանը, Արմիկ Պետրոսյանը, իսկ 1924թ. կոլեկտիվը համալրվում է նույն ֆակուլտետի շրջանավարտներով` Վահան Կարապետյանը, Օլգա Ալեքսանյանը, Վարդուշ Ամյանը, Սուսաննա Խաչատրյանը, Զվարթ Խզմալյանը և Մարջիկ Մարջանյանը:
Տեսակափորձահողամասում սկսած 1924-25թթ. բավական բեղուն ու ծավալուն  աշխատանքներ են կատարվել Ի.Ի.Մակարևիչի ղեկավարությամբ` շաքարի ճակնդեղի ուսումնասիրության և ներդրման ուղղությամբ: Մինչև 1929 թ., երբ  փորձադաշտից  առանձնացվում է շաքարի ճակնդեղը և կազմակերպվում է զոնալ կայանը,որտեղ այդ կուլտուրայի գծով  լայնածավալ աշխատանքներ են կազմակերպում Օլյա Ալեքսանյանը և Արմիկ Պետրոսյանը:
1932 թ. ճակնդեղի զոնալ կայանի համամիութենական շաքարի ինստիտուտի համաձայնությամբ, նորից մտցվում է սելեկցիոն կայանի տարածքի մեջ` աշխատանքների առավել կոորդինացման ու բարելավման նպատակով:
Կայանն իր կազմավորման առաջին տարիներին ունեցել է 10-12հա հողատարածություն, ապա Ամերկոմի և ճակնդեղի սովխոզի լուծարումից հետո, դրանց կից վարելահողերը 1929-30թթ. ամրացվել է կայանին, այն կազմել է 375 հա: 1931-32թթ. հողերի մի մասը նորից հետ է վերցվել, կայանին մնացել է 100 հա վարելահող:
1932թ. կայանն ուներ արդեն 6 բաժիններ` սելեկցիայի, ճակնդեղագործության, բանջարաբուծության սորտակետ, կերհայթաթման և սերմնաբուծական, արտադրական ցանքերի:
Բանջարաբուծական բաժինը  գտնվում էր Երևանում և իր տրամադրության տակ ուներ 2 հա հողատարածություն, որը համարվում էր  կայանի հենակետը, որտեղ որպես  հենակետի վարիչ և մասնագետ աշխատում էր Անահիտ  Անանյանը: Համանման հենակետեր են բացվում Մարտունիում, Գյուլաքարակում` կարտոֆիլի գծով, որի վարիչն էր Տեր-Սահակյանը: Բացի հիշյալ մասնագետներից, այդ տարիներին կայանում աշխատել են Ամալյա Ազատյանը` կերաբույսերի և սիլոսային կուլտուրաների բաժնի վարիչ և ուրիշներ:
Կայանն  այդ տարիներին դեռևս ապահովված չէր անհրաժեշտ նյութատեխնիկական միջոցներով, իսկ բանվորական ուժն ու սպասարկող անձնակազմը մեծամասամբ համալրվում էր սեզոնային և ժամանակավոր աշխատողներով:
Կայանի հետագա զարգացման համար կարևոր  նշանակություն է ունեցել  ՍՍՀՄ Հայժողկոմատի 1937թ. հունիսի 29-ի որոշումը «Հացահատիկային կուլտուրաների  սերմերի բարելավման միջոցառումների մասին» և այդ որոշման հիման վրա փորձա-սելեկցիոն կայանը վերանվանվում է «Լենինականի պետական սելեկցիոն  կայանի», որը հանրապետությունում միակն էր, որտեղ գիտափորձնական աշխատանքների հետ զուգընթաց  տարվում էր  լայնածավալ սելեկցիոն-սերմնաբուծական աշխատանքներ: Արդյունավետ ձևով զուգակցված էին  գիտության և արտադրական հարցերը: Սելեկցիոն կայանը ծավալուն գործ է կատարել հանրապետության նախալեռնային գոտու գյուղատնտեսական արտադրության զարգացման համար` իր նոր առաջարկություններով ու նոր սորտերի ներդրմամբ: Առ այսօր էլ եզակի գիտական օջախն է, որտեղ արտադրվում և  հանրապետության համանման  գոտիներին է մատակարարվում հացահատիկային և այլ գյուղատնտեսական մշակաբույսերի  բարձր վերարտադրության սերմեր:
1937թ. առ այսօր սելեկցիոն կայանը զբաղվում է հասկավոր հացաբույսերի` աշնանացան և գարնանացան ցորեն, գարնանացան գարի, հատիկաընդեղենային կուլտուրաների` լոբի, ոսպ, սիսեռ, բազմամյա թիթեռնածաղկավոր խոտաբույսերի` կորնգան, առվույտ, բանջարանոցային  կուլտուրաների` կաղամբի, գազարի, սեղանի ճակնդեղի սելեկցիայով և սերմնաբուծությամբ: Պարբերաբար, տարբեր տարիներին տարվել են նաև  սելեկցիոն-սերմնաբուծական աշխատանքներ յուղատու կտավատի, կարտոֆիլի, եգիպտացորենի ուղղությամբ: Իսկ ագրոտեխնիկայի բաժինը, ագրոքիմիական լաբորատորիայի հետ, լայնածավալ աշխատանք է տարել Շիրակի գոտում մշակվող հիմնական մշակաբույսերի /ցորեն, գարի, կարտոֆիլ, եգիպտացորեն, կորնգան, առվույտ, շաքարի ճակնդեղ, հատիկաընդեղեններ և այլն/ ագրոտեխնիկական հարցերի ուսումնասիրության ուղղությամբ:
Բազմամյա փորձերով հիմնավորվել և ներդրվել են շրջանում խոտադաշտային և խոտադաշտյա պտղափոխային 8 և 10 դաշտյա ցանքաշրջանառությունների տիպերը, դրանցում մշակվող մշակաբույսերի պարարտացման, հանքային և օրգանական պարարտանյութերի օգտագործման նորմաներն ու կիրառման եղանակները, դրանց հետազդեցությունը և հողերի բերրիության բարձրացման հարցերը: Գիտահետազոտական աշխատանքներին զուգընթաց  հոգ է տարվել կայանում ցանվող մշակաբույսերի բերքատվության բարձրացմանը:
Կայանը հանդիսանում է հանրապետության նախալեռնային գոտու հացաբույսերի/ցորեն, գարի/, հատիկաընդեղենների/լոբի, ոսպ, սիսեռ/, բազմամյա խոտաբույսերի/ կորնգան և առվույտ/, բանջարանոցային մշակաբույսերի/սեղանի ճակնդեղ, գլուխ կաղամբ, գազար/ էլիտային սերմերի աճեցնողն ու մատակարարը:
Առ  այսօր կայանում ստեղծվել են գյուղատնտեսական մշակաբույսերի  ավելի քան 40 սորտեր:
«Գյումրիի սելեկցիոն կայան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը (հետագայում`ընկերություն) համարվում է շահույթ  ստանալու  նպատակով հիմնադրված  առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող իրավաբանական  անձ, որի կանոնադրական  կապիտալը բաժանված է ընկերության նկատմամբ  բաժնետերերի պարտավորական իրավունքը հավաստիացնող որոշակի թվով բաժնետոմսերի: Ընկերության կողմից  թողարկված բոլոր բաժնետոմսերը սեփականության իրավունքով պատկանում են  Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության նախկին «Երկրագործության գիտահետազոտական ինստիտուտ» պետական ձեռնարկության «Գյումրիի  սելեկցիոն կայան» դուստր ձեռնարկության վերակազմավորման ճանապարհով, համաձայն  ՀՀ գյուղատնտեսության  նախարարության 1999 թվականի սեպտեմբերի 13-ի թիվ 319 հրամանով և հանդես է գալիս  նրա իրավահաջորդը:
Ընկերության հիմնադիր  հանդիսացող պետական կառավարման  մարմինն է Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Ընկերության ստեղծման նպատակն է տնտեսական գործունեություն իրականացնելու ճանապարհով շահույթի ստացումը:
Ընկերության գործունեության  հիմնական տեսակներն են`
-Հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի և գյուղատնտեսական  այլ  մշակաբույսերի սելեկցիոն գիտական հետազոտությունների իրականացումը Շիրակի դաշտավայրում,
-վերոհիշյալ մշակաբույսերի էլիտային, սուպեր-էլիտային, սուպեր-սուպեր-էլիտային սերմերի ստեղծումը և աճեցումը,
-դաշտային մշակաբույսերի աճեցման և պարարտացման, ինչպես նաև ցանքաշրջանառության տեխնոլոգիաների մշակումը,
-հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի  և գյուղատնտեսական  այլ  մշակաբույսերի սերմերի արտադրության կազմակերպումը, նրանց մթերումը, իրացումը, մեծածախ և մանրածախ առևտրի կազմակերպումը
-հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի և կարտոֆիլի  սերմերի ու  այլ արտադրանքի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով արտահանումը, ներմուծումը և ապրանքափոխանակումը,

In spring of 1924 by the decision of the USSR People’s Commissariat of Armenia a seed selection station of national standing was founded in Shirak prairie, northeast direction to Leninakan town, on the black soil located 15470.0m above the sea level, in the conditions characteristic to sub mountain region to study the agricultural plants, local varieties and testing of populations. The seed selection station was provided with 21,5 argent of land equivalent to 12 ha allotted from the communal land.
In 1926, after two years of operation by the proposal of the USSR Crop Research Institute, People’s Commissariat of Armenia reorganized Leninakan seed selection station into the seed testing station, the land was divided into five fields and the following process of seed circulation was organized:
a/ occupied fallow
b/ autumn sowing/trial sowings/
c/ spring sowing
d/ root crops /sugar-beet etc/
e/ spring sowing
Regardless the shortage of required specialists and lack of appropriate economic and technical facilities huge works have been done in Leninakan seed testing station to study different local and imported crops.
In 1924-1926 the studies cover the following varieties:
- 17 varieties of oat, three times
- 19 varieties of wheat, three times
- 20 varieties of barely, two times
- 17 varieties of corn, two times
- 1 variety of sudan grass, four methods
- 7 varieties of sugar-beet, etc,
During these years more than 200 samples of imported crop varieties have been tested.
The purpose of the works carried out in1926-1927 was to select efficient varieties of spring and autumn grains for sub mountain region of Armenia with the support of the USSR Applied Botany and New Crops Research Institute. In 1929 additional twenty argent of arable land was provided to Leninakan seed testing station for testing cereal and forage crops and later technical and tilled crops. In 1929 in the testing land provided by the People’s Commissariat of Armenia nurseries were founded to grow crop seeds which a year after joined the newly set up sugar-beet growing farm. It should be mentioned that as early as in 1924 Armenian specialists carried out sugar-beet testing works and studies of agrochemical issues.
Based on the results of 3 year research conducted in Leninakan testing field it was proposed to take up beet breeding in Armenia. The first sowings of industrial significance were initiated in 1928 on 12 ha in beet growing state farm (sovkhoz) set up next to the testing field.
In 1931 for improving the works of Leninakan seed testing station three Divisions were established and by the order of People’s Land Commissariat the testing field was renamed into “Leninakan testing and selection station” with three Divisions:
1/ grain varieties / autumn, spring wheat, barely/
2/ leguminous plants and industrial crops /beans, peas, lentil, linseed, corn/
3/ potato and vegetable crops /potato, cabbage, red beet, carrot /.
The second is agro technical and the third –seed breeding Division.
In those years the selection and seed breeding works were managed by Arayik Baghramyan-the head of selection and testing land who was cooperating with agronomist Artsvik Sahakyan dealing with sowing activities.
In 1927 the students of Agricultural faculty of the University Karapet Stamboltsyan, Armik Petrosyan were sent on mission trip to the station as promising specialists and later the graduates of the same faculty Vahan Karapetyan, Olga Aleksanyan, Vardush Amyan, Susanna Khachartyan, Zvart Khzmalyan and Marjik Marjanyan joined the station staff.
Since 1924-25 under the leadership of I. Makarevich major efforts and efficient sugar-beet research works have been done in the testing field. Before 1929 sugar-beet was separated from the testing field and zonal station was set up where Olga Aleksanyan and Armik Petrosyan organized large scale and efficient works for sugar-beet cultivation.
In 1932 the sugar-beet zonal station was incorporated again into the selection station area by the approval of the USSR Sugar Research Institute for efficient coordination and improvement of activities.
In the first of years of its establishment, the station had 10-12ha land and after liquidation of the beet-growing farm, the neighboring arable lands were connected to station and in consequence, the station owned 375 ha land. In 1931-32 a part of the land was taken back and 100 ha arable land remained in possession of the station.
In 1932 the station had 6 departments: selection, beet breeding, vegetable growing selection station, forage and seed growing and industrial planting departments.
Vegetable growing department located in Yerevan had 2 ha land and was the focal point of the station managed by Anhit Ananyan. Similar focal points were established in Martini, Gjulakarak for potato growing managed by Ser-Sahakyan. Those years, in addition to the above specialists, Amalia Azatyan – the manager of forage and silage plants department as well as other specialists worked in the station.
At that time the station had no necessary material and technical facilities and the labor and and service staff was mainly employed by seasonal and temporary workers.
The Resolution of the USSR People’s Commissariat of Armenia on Activities for improving grain plant seeds adopted on June 1937 contributed greatly to the development of the station and based on this Resolution the testing selection station was renamed into “Leninakan state selection station” which was the only one in the country. Alongside with research and testing activities large-scale selection and seed growing works have been implemented. Academic and production cycles were efficiently combined. The selection station did huge work for development of agriculture in sub mountain zone of the country with new proposals and introduction of new varieties. Up to now, it is a research center where reproductive grain seeds and other agricultural crops are produced and provided to the similar regions of the country.
From 1937 down to date the station is engaged in selection and seed breeding for corn crops- autumn and spring grain, spring barely, leguminous plants- bean, lentil, peas, perennial grass plants- sainfoin, alfalfa, vegetable crops – cabbage, carrot, table beet. The agro technical department jointly with agrochemical department did much for researching agro technical issues of the main crops cultivated in Shirak marz, such as wheat, barley, potato, corn, sainfoin, alfalfa, sugar beet, grain varieties tec.
Based on long-term experience 8 and 10 field crop rotation was introduced for field grass to study the fertilizing for the crops cultivated in these fields, definition of norms and application of mineral and organic fertilizers, as well as research works and issues for raising land fertility.
The station is the producer and supplier of corn crops /wheat, barely/, grain crops /bean, lentil, pea/, perennial grass plants /sainfoin, alfalfa/, vegetable crops /table beet, cabbage, carrot/ in the sub mountain zone of the country.
Up to date more than 40 varieties of agricultural crops have been developed.
“Gyumri selection station” Close Joint Stock Company (hereinafter “the Company”) is a profit seeking commercial organization the charter capital of which is divided into certain number of shares certifying the liability right of the shareholders towards the company. All the shares issued by the company belong to the Republic of Armenia with ownership right.
“Gyumri selection station” CJSC was set up by reorganization of the former “Arable Farming Research Institute” state enterprise at the RA Ministry of Agriculture by the order of the RA Ministry of Agriculture number 319 dated September 13, 1999 and is its successor.
The state governing body and founder of the company is the RA Ministry of Agriculture.
The goal of the company is profit making through economic activities.
The main activities the company are as follows:
-selection research works for corn crops, perennial grass plants and other agricultural crops in Shirak valley,
-development and growing of above crops pedigree, supper, supper-supper pedigree seeds,
-development of field crops growing and fertilizing, as well as crop rotation technologies,
-production of seeds for corn crops, perennial grass plants and other agricultural crops, their collection, sale, organization of retail and wholesale trade,
-export, import and barter of corn crops, perennial grass plants and potato seeds in the manner specified by the RA legislation,