«Անասնաբուժասանիտարիայի և բուսասանիտարիայի ծառայությունների կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության գործունեության հիմնական առարկան և նպատակներն են`
ա.բույսերի պաշտպանության ու կարանտինի, անասնաբուժության բնագավառներում պետական ծրագրերի իրականացումը,
բ. բույսերի ոչ կարանտին վնասակար օրգանիզմների ուսումնասիրության իրականացումը,
գ. Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող հակաանասնահամաճարակային միջոցառումների, կենդանիների կարանտինային հիվանդությունների առաջացման դեպքում աշխատանքների իրականացումը,
դ. գյուղատնտեսական կենդանիների հաշվառման, համարակալման և գրանցման միջոցառումների իրականացումը,
ե. մարդու և կենդանիների համար ընդհանուր վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելմանն ու վերացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը,
զ. անասնաբուժական ծառայության իրականացումը,
է. կենդանական ծագման հումքի և մթերքի, կերերի, լրացակերերի, կերային խառնուրդների, կերային հավելումների, ինչպես նաև կենդանիների դիակների ոչնչացման կամ տեխնիկական օգտահանման գործընթացների իրականացումը,
ը. կարանտինի սահմանման ժամանակ բույսերի, բուսական արտադրանքի, կարգավորվող առարկաների վարակազերծման և ոչնչացման գործընթացների իրականացումը
Միաժամանակ, «Անասնաբուժասանիտարիայի և բուսասանիտարիայի ծառայությունների կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանն իրականացնում է ձեռնարկատիրական գործունեության հետևյալ տեսակները`
1) բույսերի պաշտպանության միջոցառումների իրականացում,
2) բույսերի, բուսական արտադրանքի և կարգավորվող այլ առարկաների վարակազերծում,
3) բույսերի կարանտին վնասակար օրգանիզմների դեմ պայքարի միջոցառումների իրականացում,
4) պետական պատվերում չընդգրկված գյուղատնտեսական կենդանիների վարակիչ ու ոչ վարակիչ հիվանդությունների բուժում,
5) վարակակիր անասնապահական և այլ օբյեկտների ախտահանում,
6) գյուղատնտեսական կենդանիների կլինիկական զննումների և հետազոտությունների իրականացում,
7) գյուղատնտեսական կենդանիների արհեստական սերմնավորման միջոցառումների իրականացում, տոհմանյութ արտադրող կազմակերպություններում կենդանիների բոնիտավորման անցկացում,
8)գյուղատնտեսության բնագավառում խորհրդատվական ծառայությունների մատուցումը,
9) գյուղատնտեսության բնագավառի ուսումնական հաստատությունների ուսանողների ուսումնական պրակտիկայի կազմակերպում,

“Центр по оказанию услуг в области ветеринарной и фитосанитарии” (ГНКО)
Основные цели и задачи государственной некоммерческой организации “Центр по оказанию услуг в области ветеринарной и фитосанитарии”:
а) осуществление государственных программ в области охраны и карантина растений, ветеринарии и животноводства;
б) осуществление мониторинга вредных организмов растений;
в) осуществление программ ветеринарной службы, карантинных болезней во время эпидемии животных, карантинных мероприятий во время экспорта и импорта животных, а также по учету и нумерации сельскохозяйственных животных;
г) осуществление мероприятий по профилактике и ликвидации общих заразных заболеваний у человека и животных;
д) осуществление мероприятий по предупреждению проникновения на территорию Республики Армения из зарубежных государств карантинных, особо опасных, обязательных для уведомления инфекционных заболеваний животных;
е) осуществление инвентаризации и учета разрешенных для использования в Республике Армения химических и биологических средств защиты растений и удобрений, зарегистрированных или незарегистрированных, или снятых из употребления или просроченных средств защиты растений  и представление отчета в уполномоченный орган.
Одновременно, государственная некоммерческая организация “Центр предоставления услуг в области ветеринарной санитарии, безопасности продуктов и санитарии растений” осуществляет следующие функции предпринимательской деятельности:
1) осуществление деятельности по защите растений;
2) обеззараживание растений и других продуктов растительного происхождения;
3) осуществление мероприятий по борьбе с карантинными заболеваниями растений и с вредителями и сорняками;
4) лечение заразных и незаразных болезней сельскохозяйственных животных, не включенных в госзаказ;
5) дезинфицирование заразных животноводческих и других объектов;
6) осуществление клинических наблюдений и исследований сельскохозяйственных животных;
7) осуществление мероприятий по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных, проведение бонитирования животных в организациях, производящих племенной материал;